Takiej przestrzeni eventowej świat jeszcze nie widział. Zaprojektowali ją Hiszpanie

Wyobraź sobie gigantyczną budowlę, przypominającą starożytną świątynię z kilkudziesięciometrowej wysokości wejściem. Wchodzisz i przenosisz się do innego świata, do "teatru przyszłości". To nowa propozycja kolejnego regionu Neom w Arabii Saudyjskiej zaprojektowanego przez hiszpańskich architektów.

Patrząc na nowy projekt, ósmego już regionu megaprojektu Neom, w pierwszej kolejności rzucają się masywne bloki skalne z 64-metrowym wejściem niczym do gigantycznego wnętrza. To wizja hiszpańskiego studio Ricardo Bofill Taller de Arquitectura nowej przestrzeni o nazwie Utamo położonej nad Zatoką Akaba. Usytuowana zostanie nad ogrodową promenadą, porośniętą ponad 50 różnymi krzewami, kwiatami i ziołami. 

W Utamo znajdą się także salony VIP i autorskie restauracje. W wielkiej sali podczas koncertów i innych wydarzeń artystycznych będzie mogło pomieścić się 2,6 tys. osób.

Reklama

- Utamo, podobnie jak film, potrzebuje dramatycznego wzlotu, a potem punktu zwrotnego -  powiedział architekt Ricardo Emilio Bofill w rozmowie z serwisem Dezeen, syn zmarłego architekta i założyciela studia Ricardo Bofilla.

- Kiedy zbliżamy się do tych wielkich drzwi, zdajemy sobie sprawę, że w środku jest coś o wiele bardziej wyjątkowego - dodał architekt - Przechodzisz przez przestrzeń, która staje się coraz węższa i węższa, a potem nagle eksploduje w inny świat, który zanurza Cię w sztuce i występach, wzmocnionych przez najbardziej niesamowitą technologię. Saudyjska inwestycja wyraźnie nawiązuje do innych projektów studia, które prezentowano przez kilkadziesiąt już lat działalności (przykłady poniżej).

Utamo to ósmy projekt megaregionu Neom. Będzie ich 10

W pierwszej kolejności poznaliśmy trzy ośrodki - flagowy projekt The Line, ośrodek sportów zimowych Trojena oraz region portowy Oxagon, w którym będzie dominował przemysł zaawansowanych technologii. Następnie ujawniono wyspiarski kurort Sindalah (w międzyczasie poinformowano o budowie kolejnych obiektach w kurorcie narciarskim takich jak futurystyczna platforma widokowa czy hotel o wyglądzie lodowej igły) i piąty w kolejności - Leyja.

W drugiej połowie listopada Neom ujawnił szósty region Epicon, który wygląda niczym kadr z filmu science - fiction. Siódmym projektem w kolejności była Sirana.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: neom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy