Twoja aktywność to twój testosteron.
Testosteron to najważniejszy hormon mężczyzny. Jak naturalnie dbać o jego poziom? Nie każdy wie, że poziom tego hormonu ulega zmianie w zależności od wielu czynników zarówno zewnętrznych jak i w samym organizmie mężczyzny. Wystarczy stres, brak ruchu lub seksu, nadmiar alkoholu lub zła dieta, a testosteron zaczyna zanikać i niekoniecznie powróci samoistnie do normy.
Ludzki organizm to wielka fabryka chemiczna, w której równowaga hormonalna to podstawa wszystkich funkcji życiowych. Od tego, w jakich warunkach odbywa się produkcja, zależy jakość zdrowia i wyglądu. Jeśli jednego hormonu jest za dużo lub za mało automatycznie wszystkie inne wpływają na siebie w innych proporcjach.
Zbyt niski poziom testosteronu nie pozwala budować odpowiedniej masy mięśniowej, odczuwać pociągu seksualnego czy odpowiednio męskiego samopoczucia. Zbyt wysoki natomiast może stać się przyczyną obniżenia odporności organizmu na choroby.
Aktywność i sposób w jaki żyjemy mają zasadniczy wpływ na gospodarkę hormonalną, w tym także na poziom testosteronu. Poprzez treningi, dietę, wiedzę o swoim organizmie możemy osiągnąć więcej niż przez łykanie farmaceutyków. Dobrze jest wiedzieć, jak sobie pomóc w naturalny sposób.
1. Trening fizyczny
Nie bez powodu mówi się, że na siłowni można spotkać dużą dawkę testosteronu. To nie mit, że mężczyźni ćwicząc pod obciążeniem ciała, mają zwiększony współczynnik tego hormonu. Jednak należy uważać, aby nie przeciążyć ciała. Dlatego podczas treningów najlepiej jest pracować pod zmiennym obciążeniem i wykonywać regularne serie. Ćwiczenia, które poprawią zawartość testosteronu we krwi to między innymi popularne wyciskanie na ławeczce, wiosłowanie, a także przysiady ze sztangą. Unikaj ćwiczeń aerobowych, które obniżają poziom testosteronu.Dla bezpieczeństwa zapytaj personalnego trenera lub instruktora o radę. Dobrze jest wypracować indywidualny plan treningowy i prowadzić dziennik treningów, które zmobilizują do regularności i osiągania kolejnych celów treningowych. Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, możesz zasięgnąć porady specjalisty i prowadzić wirtualny dziennik treningów np. na platformie www.link2sport.pl, która powstała właśnie po to, aby w jednym miejscu zebrać wszystko, co jest potrzebne do zasięgnięcia porady, trenowania i zachowania zdrowia.
2. Trening mentalny
Kiedy znajdujemy się w sytuacji stresowej, w naszym organizmie zwiększa się wydzielanie adrenaliny i/lub kortyzolu. Hormony ten zapoczątkowują reakcje chemiczne, w wyniku których obniża się poziom testosteronu. Starajmy się więc unikać stresów lub za wszelką cenę łagodzić jego skutki.
Antystresowy trening mentalny jest równie ważny jak ćwiczenia fizyczne, a w jego wyniku nie tylko utrzymasz właściwy poziom testosteronu, ale także poprawisz swoje psychiczne samopoczucie. Szczęście pobudza w organizmie produkcję endorfin, a one z kolei pomagają w produkcji testosteronu. Czasami życie niesie przykre niespodzianki i ciężko uniknąć stresu. Sport jest jednym ze sposobów na przezwyciężenie stresu, ale dobrze jest wiedzieć jak trenować, aby nie zrobić sobie krzywdy.
3. Dieta
Udowodniono, że diety bogate w białko i oleje roślinne, wpływają pozytywnie na poziom hormonu. Testosteron rośnie, ponieważ wybierając tak zdrową dietę, dbamy o naczynia krwionośne. Ponadto, białko w takiej formie oraz regularnie wizyty na siłowni powodują, że nie tyjemy. Za to zwiększamy masę mięśniową. Dlatego jest to podwójne zwycięstwo - wysportowana sylwetka, a także duży poziom testosteronu.
Dobór właściwej diety zależy od wielu elementów składających się na nasze zdrowie. Warto zasięgnąć rady specjalistów i ułożyć własny dziennik diety, który przyda się nie tylko do zbilansowania posiłków pod kątem testosteronu, ale także dla innych celów zdrowotnych. Samodzielnie można to zrobić poprzez własne konto na www.link2sport.pl, gdzie możliwe jest połączenie dziennika diety z planem treningowym w jednym koncie użytkownika.
W tym samym miejscu możesz skontaktować się z dietetykiem, instruktorem, czy psychologiem, lub wybrać klub w którym chcesz ćwiczyć.
4. Sen
Wysypianie się ma duży wpływ na poziom androgenów, a do tej grupy hormonów należy testosteron. Brak odpowiedniej ilości snu wywołuje w organizmie zwiększoną produkcję kortyzolu, a to może obniżyć poziom testosteronu w organizmie nawet aż o 40%. Nie bez powodu większość sportowców ściśle przestrzega odpowiednich godzin snu, a psychologowie sportowi kładą nacisk na restrykcyjne przestrzeganie zasady wyspania się. Bez snu masa mięśniowa nie osiągnie wymaganej siły.
Dlatego staraj się spać 7-8 godzin na dobę. Na początku może to być trudne, ponieważ doba ma tylko 24 godziny, a jest jeszcze praca, dom, tysiące innych spraw. Jednak zdrowa dawka snu będzie wpływać pozytywnie na twoją koncentrację, dlatego szybciej będziesz wykonywać pewne czynności i zauważysz, że doba nie jest za krótka.
5. Seks
Staraj się utrzymać swoją aktywność seksualną na stałym poziomie. Stymulacja seksualna pobudza twoje ciało do produkcji oksytocyny, endorfin i podnosi poziom testosteronu. Regularność w tym zakresie jest ważna - dłuższy czas braku aktywności seksualnej powoduje znaczny spadek poziomu testosteronu.
Trening, dieta, zdrowie w jednym miejscu? Jeśli chcesz w jednym miejscu dopasować dla siebie odpowiedni plan treningowy, zasięgnąć porady specjalistów trenerów, fizjoterapeutów, dietetyków i lekarzy lub znaleźć dla siebie odpowiedni klub sportowy - zacznij korzystać z nowego serwisu społecznościowego dla świata sportu www.link2sport.pl.