Wielka Stopa w Górach Skalistych. Nagranie turystów ukazuje coś niezwykłego

To była zwykła rodzinna wycieczka w góry połączona z nocowaniem pod namiotem. Grupa turystów nie miała pojęcia, co ich napotka w Górach Marmurowych w północnej Kalifornii. Najpierw uwagę przykuło dziwne obozowisko w środku lasu, a potem na przeciwległym zboczu góry zauważyli włochatą postać schodzącą po grzebie masywu. Czy to była legendarna Wielka Stopa?

Więcej o yeti, najsławniejszym mitycznym stworze, dowiesz się oglądając program "Czy yeti istnieje?" w niedzielę 7 listopada o godzinie 22:00 na antenie kanału Polsat Doku.

Osób, które twierdzą, że spotkały na żywo wielkiego na dwa lub trzy metry potwora, są w całych Stanach Zjednoczonych tysiące. Legendarne stworzenie przypominające trochę małpę, trochę człowieka rozbudza wyobraźnię wielu.

Wielka Stopa jest opisywana jako olbrzymia człekopodobna istota o krótkim i gęstym futrze, nieproporcjonalnie długich rękach oraz twarzy przypominającej goryla. Rzekomo stwór wydziela nieprzyjemny zapach i wydaje z siebie donośne dźwięki. Najczęściej widywano go w górach północnej Kalifornii.

Reklama

Minęło już dokładnie 20 lat od słynnej wycieczki amerykańskiej rodziny w Góry Marmurowe. Na nagraniu wyraźnie widać przedziwną postać schodzącą po górskim zboczu, która zdaje się denerwować lub frustrować na coś, wydając przy tym dźwięki.

Jest to najdłuższe w historii nagranie, które uchwyciło Wielką Stopę. Przynajmniej tak twierdzą autorzy filmu. Od momentu opublikowania wideo zobaczyły miliony internautów.

Przeczytaj też: Yeti w polskich Tatrach. Co naprawdę zarejestrowało nagranie?

Poza Górami Skalistymi w USA obserwowano Wielką Stopę także w Teksasie, Florydzie i w okolicach Wielkich Jezior. O podobnych małpoludach krążą setki opowieści na całym świecie. Dobrze wszystkim jest znane yeti, które rzekomo można spotkać w Nepalu i Tybecie na wysokości 5000 m n.p.m. W Australii ponadto istnieje "Yowie", a na wyspie Borneo - "orang-pendek". Wszędzie stwory wyglądają podobnie - zdają się być ogniwem pośrednim pomiędzy człowiekiem a małpą.

Czy istnieje naukowy dowód na istnienie Wielkiej Stopy? Jak na razie świat nauki zaprzecza jej istnieniu, a ewentualne nagrania sugerujące bytowanie ogromnego małpoluda w amerykańskich górach mają być jedynie wielką mistyfikacją lub nadinterpretacją.

Jednak temat Wielkiej Stopy jest nadal gorący i wywołuje wiele emocji u milionów ludzi na całym świecie. Czy kiedykolwiek doczekamy się twardego dowodu na istnienie któregokolwiek z mitycznych człekokształtnych stworów? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam zapewne jeszcze długo poczekać.

Więcej o yeti, najsławniejszym mitycznym stworze, dowiesz się oglądając program "Czy yeti istnieje?" w niedzielę 7 listopada o godzinie 22:00 na antenie kanału Polsat Doku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wielka stopa | Kalifornia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy