Witaminy i minerały - skąd brać je zimą?

Zimą organizm jest szczególnie narażony na wszelkiego rodzaju przeziębienia i infekcje. Należy zadać o dostarczenie odpowiedniej ilości witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Z drugiej jednak strony, dostęp do świeżych warzyw i owoców jest utrudniony w tym okresie. Jaki jest na to sposób?

Cytrusy zimą dostarczą nam wielu potrzebnych witamin
Cytrusy zimą dostarczą nam wielu potrzebnych witaminEast News

Cytrusy

Są znakomitym źródłem witaminy C, która wpływa na produkcję interferonu, białka, które walczy z drobnoustrojami. Cytryna, grapefruit (najlepiej czerwony), pomarańcze - w tym okresie są świeże i niezwykle wartościowe. Już jeden owoc potrafi pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Dodatkowo zawierają dużo antyoksydantów oraz rutyny, która chroni naczynia krwionośne.

Mrożone warzywa

Kiszona kapusta

Kapusta kiszona to źródło witaminy C. Sprawdzi się także, jako lekarstwo na kaca
Kapusta kiszona to źródło witaminy C. Sprawdzi się także, jako lekarstwo na kacaEast News

Te pozytywne właściwości można wyliczać dość długo, wszystko to sprawia, że z powodzeniem można ją zaklasyfikować do produktów spożywczych o szczególnych właściwościach pro-zdrowotnych.

Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na to, by nie była pasteryzowana, ponieważ ten proces sprawia, że kapusta traci większość swoich walorów zdrowotnych. Warto sięgać po tę bez konserwantów i sztucznych dodatków. Najlepsza jest kapusta pakowana w specjalne opakowania z tak zwaną membraną, która pozwala na wydobywanie się gazów, nie wpuszczając jednocześnie powietrza do środka.

Jak przyrządzić?

Jeśli do kiszonej kapusty dodamy nieco octu, może okazać znakomitą przekąską przed tłustymi posiłkami, ponieważ hamuje wchłanianie części tłuszczu z pożywienia. Praktyki tej jednak nie należy nadużywać, ponieważ hamuje również wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczu.

Sam sok z kapusty również wykazuje bardzo szerokie spektrum działania i z powodzeniem można go pić lub dodawać do warzyw.

Źródło witamin i minerałów zimą - [ Jacek Bilczyński ]

Kapuściane ciekawostki

Kapusta najprawdopodobniej wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego, znana już ponad 2500 lat p.n.e. Niezwykłe, lecznicze właściwości kapusty wykorzystywali Rzymianie, uważali ją za panaceum na wszystkie choroby. Od XVI wieku, dzięki królowej Bonie, kapusta pojawiła się na polskich stołach. W starożytności kapuście stawiano Świątynie, kapusta i dziś ma swoje święto w Niemczech oraz w Polsce, w Charsznicy, gdzie co roku, w drugą niedzielę września, obchodzone są Charsznickie Dni Kapusty.

W małopolskiej miejscowości Charsznica kiszoną kapustę produkuje się od ponad 600 lat! Cały czas wytwarzana jest taką samą, tradycyjną metodą, jedynie przy użyciu soli - bez konserwantów. A to najważniejsze, żeby wybierając produkty zimą, takie, które są przetworzone - unikać dodatków chemicznych i stawiać przede wszystkim na naturalność.

Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle Coach

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas