Wódka i energetyk - wybuchowa mieszanka
Mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi powoduje, że ludzie mają jeszcze większą ochotę na spożywanie środków wyskokowych.
W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców wzięło udział 80 osób od 18 do 30 roku życia. Badani pili 60 mililitrów wódki zmieszanej z napojem energetycznym albo 60 mililitrów wódki ze zwykłym napojem gazowanym. Oba rodzaje trunków były dodatkowo mieszane ze szklanką soku owocowego.
Uczestnicy badania uzupełniali ankietę przed i po wypiciu drinków. Okazało się, że ci, którzy pili wódkę z napojem energetycznym, mieli ogromną ochotę na kolejnego drinka.
Naukowcy nie umieją na razie ustalić, dlaczego mieszanie tych dwóch napojów powoduje wzrost ochoty na alkohol. Wyjaśnić mają to kolejne testy.
To jeszcze nie wszystko - mieszanka napoju energetycznego i wódki ma jeszcze jedną zadziwiającą właściwość.
Studenci, którzy mieszają alkohol z zawierającymi kofeinę napojami energetycznymi mają tendencje do przypadkowych, ryzykownych kontaktów seksualnych - wskazują badania przeprowadzone dwa lata temu przez naukowców z University at Buffalo.
Jak wykazała ankieta dotycząca 648 studiujących osób w wieku od 18 do 40 lat (z czego 47,5 proc. stanowiły kobiety), studenci spożywający alkohol zmieszany z napojami energetycznymi (AmED) częściej uprawiali seks z przypadkowo poznanymi osobami, a podczas tych kontaktów byli zwykle nietrzeźwi.
Niemal co trzecia z badanych, aktywnych seksualnie osób, w ciągu poprzedzającego sondaż miesiąca spożywała AmED. Spośród ostatnio odbytych kontaktów seksualnych 45,1 proc. miało charakter przypadkowy, w 24, 8 proc. odbywały się one w stanie nietrzeźwym, a w 43,6 proc. bez prezerwatywy.
Kierująca badaniami Kathleen E. Miller uważa, ze mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi jest istotnym elementem kultywowanej w wielu kampusach "kultury podrywu". Jak przestrzega, zawierane pod wpływem alkoholu i środków energetyzujacych przygodne znajomości mogą prowadzić do niepożądanej ciąży, chorób wenerycznych, napaści na tle seksualnym oraz depresji.
Wcześniejsze prace wiązały spożywanie napojów energetycznych także z innymi ryzykownymi zachowaniami - nadużywaniem alkoholu, jazdą po pijanemu czy bójkami. Jak tłumaczy Miller, kofeina utrudnia pijącemu alkohol właściwą ocenę własnej trzeźwości, a osoba pijąca mieszankę alkoholu z napojem energetycznym spożywa więcej alkoholu.
Jedyna pocieszająca wiadomość dotyczy używania prezerwatyw - w przypadku osób mieszających napoje energetyczne alkoholem nie było ono rzadsze niż u niepijących, a w przypadku przypadkowych kontaktów - częstsze niż przy seksie ze stałym partnerem.