Żywność ekologiczna - czy warto płacić za nią więcej?

Coraz częściej na półkach sklepowych można znaleźć produkty oznaczone logo "żywność ekologiczna". Ale czy zastanawiamy się, na czym polega owa ekologia? Czym różnią się te produkty od "tradycyjnych" i czy rzeczywiście są na tyle lepsze by płacić za nie podwójną, a czasem potrójną cenę?

Żywność ekologiczna jest nieco droższa. Sam musisz zdecydować, czy warto za nią płacić więcej
Żywność ekologiczna jest nieco droższa. Sam musisz zdecydować, czy warto za nią płacić więcej123RF/PICSEL

Naukowcy nie mają wątpliwości

W produktach ekologicznych nie znajdziemy dobrze wszystkim znanych dodatków "E". Wprawdzie Unia Europejska uspokaja, że wszystkiego dodatki E są bezpieczne, jednak wciąż istnieje na ten temat wiele kontrowersji.

Wciąż jednak rodzi się pytanie, na ile sam proces technologiczny, dodatek substancji chemicznych i warunki hodowli wpływają na jakość żywienia? Warto w tym miejscu zacytować wyniki badań prowadzonych w SGGW przez dr inż. Ewelinę Hallmann "Ocena wartości odżywczej, sensorycznej oraz przetwórczej wybranych gatunków warzyw z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej."

Konkluzja jest następująca: "W ocenie sensorycznej sok pomidorowy z produkcji ekologicznej został oceniony jako charakteryzujący się silniejszą notą zapachu kwaśnego, ostrego oraz słodkiego. Wykazał intensywniejszą barwę i miał bardziej wyczuwalne cząstki owoców, jak też charakteryzował się lepszym odczuciem smaku pomidorowego, słodkiego, gorzkiego i miał istotnie wyższą jakość ogólną w porównaniu do soków konwencjonalnych. W ocenie sensorycznej papryki marynowanej stwierdzono, że owoce pochodzące z uprawy ekologicznej charakteryzowały się większą grubością miąższu i miały lepiej oceniany smak przyprawowy oraz paprykowy, istotnie wyższy smak słodki oraz jakość ogólną."

Jak widać, również badania naukowe niezależnych instytutów potwierdzają wyższość "eko" nad tradycyjnymi produktami.

Szczęśliwe kury, szczęśliwe jaja

Istnieje powiedzenie "szczęśliwe kury, szczęśliwe jaja, szczęśliwe jaja, szczęśliwi ludzie". Mimo licznych przesłanek na korzyść produktów "eko", każdy z nas musi samodzielnie podjąć decyzję, po który produkt sięgnie i odpowie sobie na pytanie, czy warto dopłacać za zdrowszą żywność.

Jeśli już się zdecydujemy, pojawić się może jeszcze jeden problem. Jak znaleźć produkty z upraw ekologicznych? Unia stworzyła pewne rozwiązanie, gospodarstwa, które uzyskają certyfikat "eko" żywności mogą oznaczać swoje produkty logiem "rolnictwa ekologicznego", niestety z niewiadomych przyczyn polscy producenci w świetnej większości rezygnują z tego typu oznaczeń. Pozostaje nam poszukiwanie produktów w wyspecjalizowanych sklepach lub specjalnych stoiskach dużych sieci handlowych, które na szczęście pojawiają się coraz częściej.

Jacek Bilczyński

dietetyk, fizjoterapeuta, trener personalny