An-124 Rusłan wylądował na lotnisku w Pyrzowicach. Transport 20 ambulansów dla Ukrainy

Na lotnisku w Pyrzowicach wylądował An-124 Rusłan. Samolot transportowy ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines miał na pokładzie kolejny transport z pomocą humanitarną.

Antonow An-124 Rusłan na płycie lotniska w Pyrzowicach.
Antonow An-124 Rusłan na płycie lotniska w Pyrzowicach. Piotr Adamczyk / PR KTWmateriał prasowy

Z Dubaju do Pyrzowic na pokładzie Antonowa An-124 Rusłan przyleciało 20 ambulansów. Rejs został zrealizowany na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia, która jest częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych.

To już kolejny taki transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy obsłużony przez lotnisko w Pyrzowicach. Pierwszy lądował już 12 marca, a do 3 maja odbyło się 19 takich rejsów.

W sumie przez katowickie lotnisko na Ukrainę dostarczono ponad 700 ton pomocy, głównie wysokoenergetyczną żywność, łóżka polowe, koce czy materace.

W Pyrzowicach pomoc przepakowywana jest na ciężarówki i drogą lądową trafia do potrzebujących.

Rejsy ze wsparciem humanitarnym dla Ukrainy wykonywane są do Pyrzowic na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, ale też poszczególnych państw, jak na przykład Uzbekistanu, Kazachstanu, Islandii lub organizacji pozarządowych.

An-124 Rusłan. Co to za samolot?

An-124 Rusłan jest strategicznym samolotem transportowym produkcji radzieckiej. Pochodzi z tej samej rodziny co legendarny An-225 Mrija, który został zniszczony na początku wojny rosyjsko-ukraińskiej na lotnisku pod Kijowem.

An-124 Rusłan jest drugim najcięższym samolotem towarowym na świecie, po Boeingu 747-8. Na pokładzie może zmieścić ładunek o wadze nawet 150 ton.

Samolot ma na koncie 30 rekordów świata. Maszyna przetransportowała m.in. ładunek o wadze 171 219 kg na wysokości 10 750 metrów. Z kolei w 1987 Rusłan pokonał dystans 20 150 km bez tankowania.

W 1993 roku na jego pokładzie przewieziony został najcięższy pojedynczy ładunek - ważący 124 tony generator Siemensa (wraz ze stelażem - 135,2 tony). Ten rekord został później pobity w 2009 roku przez Mriję.

Motyl i Globus: GwatemalaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas