Flota myśliwców F-35 opuściła Polskę. Co planuje NATO?

Kontyngent myśliwców F-35 Włoskich Sił Powietrznych odleciał do swojego kraju. Jednak maszyny mają wrócić do nas jeszcze w tym miesiącu na ćwiczenia NATO.

Kontyngent myśliwców F-35 Włoskich Sił Powietrznych odleciał do swojego kraju. Jednak maszyny mają wrócić do nas jeszcze w tym miesiącu na ćwiczenia NATO.
Flota włoskich myśliwców F-35 opuściła Polskę /@DGeneralneRSZ /Twitter

W połowie września do Malborka został przysłany kontyngent z czterema myśliwcami 5. generacji F-35 z 32 Skrzydła Amendola i 6 Skrzydła Ghedi pod dowództwem płk. Ciro Maschione z Włoch. Dowództwo NATO zapowiedziało wzmocnienie krajów członkowskich nowoczesnymi maszynami w ramach odpowiedzi na prowokacje Rosji.

Co ciekawe, jak podaje dowództwo NATO, 21 października włoskie F-35 zostały poderwane w powietrze w celu przechwycenia rosyjskich samolotów Su-30. Rosjanie od początku wybuchu wojny w Ukrainie kilkanaście razy niebezpiecznie zbliżali się do granic krajów bałtyckich.

Reklama

Włoskie myśliwce F-35 opuściły Polskę, ale wrócą

F-35 opuściły Malbork 2 listopada. Wrócimy pod koniec listopada na kolejny blok misji NATO Enhanced Air Policing, mniej więcej do lutego 2024 roku. Prawdopodobnie Włoskie Siły Powietrzne będą mogły później pozostać w Polsce do lipca 2024 roku z innymi rodzajami samolotów — wyjaśnia nam podpułkownik Carmelo Frattaruolo, oficer prasowy włoskiego kontyngentu.

Myśliwce jednak opuściły Polskę i wróciły do kraju ojczystego. Nie oznacza to, że zostaniemy sami. Włochy ponownie wyślą do Polski swoje F-35 jeszcze w tym miesiącu, by stąd pełnić misję enhanced Air Policing, czyli wzmocnionej ochrony nieba na wschodniej granicy NATO. Według planu, maszyny mają pozostać w naszym kraju do lutego 2024 roku, a następnie zastąpią je samoloty Eurofighter Typhoon, które będą dyżurować w Malborku do lipca 2024 roku.

Polska będzie miała 32 myśliwce F-35

Pentagon ogłosił w sierpniu wysłanie do Europy aż 50 supernowoczesnych myśliwców F-35A, na pokładach których będzie znajdować się broń jądrowa. To kolejne ostrzeżenie dla Rosji, by nie próbowała użyć broni jądrowej na Ukrainie lub w ataku na kraje NATO.

Polska niebawem będzie dysponowała sporą flotą tych myśliwców. 32 wielozadaniowe maszyny F-35A Lightning II pojawią się w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Myśliwce wraz z całym wyposażeniem towarzyszącym i usługami szkoleniowymi mają kosztować w sumie około 4,6 miliarda dolarów. Umowę z USA podpisano w 2021 roku. F-35 zastąpią poradzieckie MIG-29 i SU-22.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-35
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy