Następca Concorde'a, naddźwiękowy samolot pasażerski będzie latał dla United Airlines

Wspaniałe wieści dochodzą do nas z USA. Firma Boom jeszcze w tym roku rozpocznie testy prototypu ekologicznej naddźwiękowej maszyny, która umożliwi najszybsze w historii podróżowanie po całej planecie.

Następca Concorde'a, naddźwiękowy samolot pasażerski będzie latał dla United Airlines
Następca Concorde'a, naddźwiękowy samolot pasażerski będzie latał dla United AirlinesGeekweek - import

Linie United jako pierwsze na świecie na dobry początek będą miały w swojej flocie aż 15, a docelowo 50 następców słynnego Concorde'a, czyli naddźwiękowych samolotów pasażerskich, które pozwolą skrócić o ponad połowę czas lotu pomiędzy największymi metropoliami.

Boom chwali się, że podróż z Londynu do Nowego Jorku zajmie mniej niż 3,5 godziny i to wszystko przy zerowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Będzie to możliwe dzięki maszynie o nazwie Overture. Samolot ma zabrać na pokład blisko 90 osób i rozpędzać się do mach 1,7 czyli 2083 km/h. To niemal tyle, co Concorde.

Mówimy tutaj jednak o iście ekologicznej i niezwykle cichej maszynie, która będzie mogła startować z dowolnego lotniska i niemal od razu rozpędzić się do maksymalnej prędkości, bez obawy o huk spowodowany przekraczaniem prędkości dźwięku nad zabudowaniami. Podróże zatem będą znacznie krótsze, niż w przypadku Concorde'a.

Prototyp Overture w postaci XB-1, jest już gotowy. Niebawem rozpoczną się jego testy powietrzne. Maszyna będzie rozwijała prędkość 1600 km/h. Na jej bazie ma powstać Overture. Firma Boom oświadczyła, że pierwsze loty naddźwiękowe samolotami dla United Airlines mają pojawić się w ofercie w 2029 roku. Cena biletu ma wynosić ok. 18 tysięcy złotych.

Nie jest to mała kwota, ale przedstawiciele United Airlines chwalą się, że zainteresowanie na świecie szybkimi podróżami jest ogromne, a koszty dla biznesmenów nie mają tutaj większego znaczenia, gdy w grę wchodzą interesy warte miliardy dolarów. Co ciekawe, nad jeszcze szybszymi maszynami pracuje NASA.

Źródło: GeekWeek.pl/Boom / Fot. Boom

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas