Oto XQ-58A Valkyrie, dron, który wesprze myśliwce USA jeszcze w tym roku

W Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych jeszcze w tym roku pojawi się dron, który wesprze myśliwce uderzeniowe w walkach powietrznych na wypadek wybuchu konfliktu zbrojnego.

XQ-58A Valkyrie mają funkcjonować jako skrzydłowi w technologii roju, podczas wykonywania trudnych misji, czyli kilka takich maszyn będzie przydzielanych do poszczególnych myśliwców F-22 Raptor i F-35 Lightning II.

Dzięki nim piloci będą mogli otrzymać więcej danych potrzebnych im do precyzyjnego i skutecznego uderzenia na naziemne instalacje w trakcie konfliktów. Drony Valkyrie maja również pomagać myśliwcom poradzić sobie stłumić i zniszczyć obronę powietrzną wroga na dalekie dystanse.

Oto XQ-58A Valkyrie, dron, który wesprze myśliwce USA jeszcze w tym roku. Fot. Kratos Defense.

Reklama

USAF twierdzi, że koszty produkcji maszyn XQ-58A od firmy Kratos Defense są na tyle niskie, że armia wzbogaci się o setki takich dronów. Dysponują one zasięgiem na poziomie 2700 kilometrów i mogą w powietrzu rozwijać prędkość do nawet 1200 km/h.

Valkyrie mają przenosić na swoich pokładach dwie bomby o małej średnicy GBU-39. Pierwsze ich testy dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych odbędą się do końca bieżącego roku, a wejdą do służby na początku przyszłego.

Źródło: GeekWeek.pl/Kratos Defense / Fot. Kratos Defense

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy