Panika Rosji na Krymie. USA wysłały tajny samolot

Przez wiele krajów graniczących z Polską dziś przeleciał amerykański samolot szpiegowski Boeing RC-135W Rivet Joint. Eksperci tłumaczą, że może mieć to związek z próbą zniszczenia Mostu Krymskiego przez Siły Zbrojne Ukrainy.

USA wysłały tajny samolot nad Morze Czarne
USA wysłały tajny samolot nad Morze Czarne123RF/PICSEL

Armia USA i władze NATO podjęły decyzję o wysłaniu na wschód Europy samolot szpiegowski Boeing RC-135W Rivet Joint. Wyruszył on z bazy lotniczej w Wielkiej Brytanii, przeleciał nad Niemcami, Czechami, Słowacją, Węgrami i Rumunią, a następnie skierował się w stronę Morza Czarnego. Eksperci tłumaczą, że celem mogło być zebranie cennych informacji na temat aktywności Rosjan w okolicy Mostu Krymskiego.

Ukraina wysłała w okolice miasta Kercz kilkadziesiąt dronów dalekiego zasięgu. Celem było sprawdzenie działających tam systemów obrony powietrznej. Prawdopodobnie ukraiński wywiad będzie próbował zaatakować Most Krymski. Jednak najpierw potrzebne są informacje o działaniu systemów obrony, by je skutecznie zneutralizować lub oszukać.

Latający szpieg USA obserwuje Most Krymski

Nie będzie to proste zadanie, ponieważ Kreml zainstalował tam najpotężniejsze swoje jednostki. Chodzi tutaj o systemy obrony S-400 Triumf i najnowsze oraz najpotężniejsze S-500 Prometeusz. Most Krymski wciąż jest najważniejszym strategicznym obiektem dla Rosji. To węzeł logistyczny, który zaopatruje południowy front.

Przy okazji tematu samolotu Boeing RC-135W Rivet Joint, nie można nie wspomnieć, że ta maszyna pierwszy raz w historii pojawiła się nad Finlandią w marcu ubiegłego roku w związku z wzrostem napięcia na granicy z Rosją. Kraj ten wszedł do struktur sojuszu NATO, dlatego od jakiegoś czasu pojawiają się tam amerykańskie samoloty, które nigdy wcześniej tam nie wizytowały.

Czym jest samolot Boeing RC-135W Rivet Joint?

Samoloty rozpoznawcze Boeing RC-135W/V Rivet Joint służą do wykrywania, lokalizowania i rozpoznawania sygnałów emitowanych przez systemy elektroniczne, radiolokacyjne i komunikacyjne przeciwnika. Samoloty to konstrukcja wywodząca się od pasażerskiego Boeinga 707.

Maszyny dysponują 40 metrową rozpiętością skrzydeł i 41 metrów długości, a masa startowa wynosi 146 ton. Boeing RC-135W mają zasięg przekraczający 9 tysięcy kilometrów i dzięki systemom obserwacyjnym, są w stanie wykryć obiekt wielkości piłki futbolowej z dystansu niemal 500 kilometrów.

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas