Polska przekaże Ukrainie kolejne myśliwce MiG-29
Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych poinformował, że polski rząd rozważa przekazanie Siłom Powietrznym Ukrainy kolejnych naszych myśliwców MiG-29.
— Przekazaliśmy Ukrainie do tej pory ok. 400 czołgów PT-91 Twardy, niektóre z nich, słyszę, także walczą już w obwodzie kurskim. Przekazaliśmy 50 armatohaubic samobieżnych Krab, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Piorun i elementy obrony przeciwlotniczej. Rozważamy przekazanie kolejnych opcji sprzętu, w tym być może samolotów MiG-29, które są potrzebne dzisiaj do obrony nieba — stwierdził Radosław Sikorski.
Pierwsze polskie MiGi-29 pojawiły się u naszego wschodniego sąsiada w drugiej połowie marca 2023 roku, a kolejne w kwietniu ubiegłego roku. Na dobry początek były to 4 maszyny, a obecnie na Ukrainie może być ich ok. 14 sztuk. Polska armia może przekazać wszystkie 29 maszyn, czyli kolejne 15, pod warunkiem, że w zamian za nie w naszej flocie pojawią się amerykańskie maszyny F-35 Lightning II czy koreańskie KAI FA-50 Fighting Eagle.
Polska przekaże Ukrainie kolejne myśliwce MiG-29
Tak naprawdę myśliwce MiG-29 w Polsce przestają mieć wartość w obliczu konfliktu z Rosją. Bez niej nie będzie już możliwa modernizacja maszyn i wymiana części. Przekazanie Ukrainie wszystkich samolotów MiG-29 nie jest nowym pomysłem. Już w zeszłym roku wspominał o tym Andrzej Duda.
— Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji. Ta pozostała część MiGów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych Siłach Powietrznych, jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć — powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN.
Polskie Siły Powietrzne miały 40 sztuk MiG-ów 29
Polska w całej historii posiadała 40 myśliwców MiG-29, jednak siły powietrzne naszego kraju do niedawna wykorzystywały 29 maszyn. Pozostałe są od lat nieremontowanymi i niemodernizowanymi samolotami. Część jest jedynie eksponatami muzealnymi, a kilka jest maszynami szkoleniowymi. Sprawne maszyny stacjonują w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim oraz w 22 Bazie Lotniczej w Malborku. Z kolei eksponaty muzealne można znaleźć m.in. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
Co ciekawe, jak informuje MON, część samolotów w latach 2004-2005 przeszła modernizacje. MiGi-29 otrzymały m.in. nowe systemy nawigacji, odbiorniki GPS, krajowy system identyfikacji swój-obcy, cyfrowy pulpit sterowania, czy specjalne urządzenie ostrzegania o opromieniowaniu wiązką radarową. Dalsze prace remontowe i unowocześniające miały miejsce w 2013 roku. Dodano wówczas m.in. nowe interfejsy, komputery do misji operacyjnych, czy nową radiostację z systemem kodowania.
Polska może przekazać Ukrainie wszystkie samoloty MiG-29
Niestety, nie wiadomo, czy Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały te zmodernizowane wersje maszyn. Pewne jest jednak, że bez względu na to, czy są unowocześnione czy nie, zwiększają zdolności obronne kraju. Jak podają eksperci wojskowi, samoloty są już wyposażone w nowe systemy rakietowe, dzięki którym mogą dokonywać bardziej skutecznych ataków na pozycje rosyjskiego okupanta.