Startuje pierwsza na świecie liga wyścigów… jetpackowych
Po 12 miesiącach testów, które miały na celu sprawdzenie, czy zawodnicy mogą bezpiecznie poruszać się obok siebie na torze, JetPack Aviation ogłosiło datę startu pierwszej na świecie ligi dla wyścigów z odrzutowymi plecakami.
I choć części z naszych czytelników może wydawać się to nawet śmieszne, to JetPack Aviation traktuje sprawę bardzo poważnie, mając nadzieję na ogromną popularność organizowanych przez siebie zawodów. Szczególnie że na opublikowanym w ubiegłym tygodniu zwiastunie możemy po raz pierwszy w historii oglądać dwóch pilotów lecących obok siebie w formacji, co wcześniej wydawało się zbyt ryzykowne.
Jak twierdzi CEO organizacji i pilot jetpacka, David Mayman: - Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, co udało się nam osiągnąć. Nigdy wcześniej dwóch pilotów jetpacków nie latało razem, kosztowało to nas mnóstwo testów, ale teraz jesteśmy już gotowi na wyścigi.
JPA zaprosi wykwalifikowane zespoły na próbne testy już w tym roku, bo trzeba pamiętać, że wykorzystywane podczas zawodów plecaki odrzutowe są w stanie rozwinąć prędkość do 320 km/h, więc piloci muszą dobrze wiedzieć, jak się z nimi obchodzić.
- Prowadzimy też rozmowy z różnymi producentami sprzętów VTOL (Vertical Take Off and Landing - termin używany w lotnictwie do określania zdolności do pionowego startu i pionowego lądowania - red.), bo uwielbiamy tę technologię i chcielibyśmy, żeby twórcy mogli podczas naszej ligi prezentować swoje osiągnięcia w zakresie transportu przyszłości - dodaje Mayman.
Na początku zawody odbywać mają się nad wodą, oczywiście z względów bezpieczeństwa, ale za kilka lat przenieść mają się na ląd. Co więcej, zespoły chcące wziąć udział w wyścigach muszą posiadać co najmniej trzy plecaki lub podobne urządzenia latające - można je kupić lub wypożyczyć od JPA, które zapewni też niezbędne szkolenie.
Zdaniem jednego z pilotów i członków JPA, Borisa Jarry’ego, ten sport to przyszłość i niebawem wszyscy będą chcieli go spróbować: - Wyszkoleni i doświadczeni piloci są w stanie latać w odległości kilku centymetrów od siebie. To niesamowity zastrzyk adrenaliny dla samych pilotów i publiczności, która pokocha ten widok i dźwięk - dźwięk przemykającej obok grupy jetpacków.
Źródło: GeekWeek.pl/geek.com/Fot. jetpackaviation.com