Tak prezentuje się Airbus BelugaXL w trakcie dziewiczego lotu

Supetransportowiec Airbusa w końcu wzbił się w przestworza. Na swoim pokładzie będzie przewoził największe elementy do produkcji Airbusa A380 i A350XWB.

BelugaXL to specjalnie zmodyfikowany Airbus A330-200, umożliwiający przewożenie w swojej gigantycznej ładowni części do największych samolotów pasażerskich świata. Nowa wersja "Białuchy" ma 61,1 m długości, 18,9 m wysokości, a ładowania ma 8,8 m szerokości. Maszyna może poszczycić się rozpiętością skrzydeł na poziomie 60 m, wagą 227 ton i zasięgiem dochodzącym do 4000 km.

Co ciekawe, BelugaXL otrzymała bardzo przyjemne malowanie. Artyści chcieli w ten sposób nawiązać jej wyglądem do białuchy, ssaka z rodziny narwalowatych, która stała się inspiracją do nadania nazwy tej maszynie.

Reklama

Supertransportowiec może teraz dostarczać o aż 30 procent więcej ładunków w porównaniu do poprzedniej wersji. Na jego pokład bez problemu można zmieścić aż dwa skrzydła do nowego Airbusa A350XBW.

Koncern lotniczy wykorzystuje tego giganta i poprzednia jego wersję tylko i wyłącznie na swoje potrzeby transportu komponentów do nowych maszyn pasażerskich pomiędzy fabrykami.

Źródło: GeekWeek.pl/Airbus / Fot. Airbus

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy