Wlecieli w huragan Milton. Nagranie podbija sieć

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Łowcy huraganów z agencji NOAA pokazali, jak wygląda ich praca w najtrudniejszych warunkach. Sieć obiega spektakularne nagranie, pokazujące ich przelot przez huragan Milton. Do tej akcji wykorzystali specjalny samolot Lockheed WP-3D Orion.

Wlecieli samolotem w huragan Milton. Nagranie podbija sieć
Wlecieli samolotem w huragan Milton. Nagranie podbija sieć@NOAA_HurrHunterTwitter
Wlecieli samolotem w huragan Milton. Nagranie podbija sieć
Wlecieli samolotem w huragan Milton. Nagranie podbija sieć@NOAA_HurrHunterTwitter

Huragan Milton badany przez załogę samolotu

Stany Zjednoczone przygotowują się na nadejście huraganu Milton. Żywioł może w najbliższym czasie uderzyć we Florydę, dokonując potwornych zniszczeń. Na ten moment, według dostępnych danych, huragan Milton osiąga prędkość ponad 250 km\h.

Według najnowszych informacji Milton jest trzecim najszybciej przybierającym na sile huraganem w historii. W przeciągu doby jego prędkość wiatru przyspieszyła aż o 144 km\h. W ten sposób stał się huraganem najwyższej, piątej kategorii.

Milton wymaga ciągłego monitorowania, aby podawać mieszkańcom zagrożonych regionów najświeższe informacje. Tego zadania podejmują się piloci i analitycy agencji NOAA, którzy dosłownie wlatują specjalnym samolotem w huragan, aby zmierzyć jego siłę i prędkość wiatru.

Taki moment nagrał jeden z analityków NOAA, Nick Underwood. Oglądając jego film, można poczuć dreszcze, gdy samolot nagle łapią ogromne turbulencje. Zobaczcie sami.

Samolot "Miss Piggy" w walce z huraganem

Piloci i analitycy NOAA ryzykują życie, aby zdobyć kluczowe informacje nt. huraganu Milton. Robią to na pokładzie samolotu Lockheed WP-3D Orion. NOAA posiada dwie takie maszyny, służące już od lat 70. Samolot z nagrania nazywany jest pieszczotliwie "Miss Piggy" ze sławnego programu Muppet Show.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wlatywanie samolotem w huragan stanowi absurdalny pomysł, to jest to często niezbędne działanie. Samoloty z odpowiednią aparaturą pozwalają uzupełnić dane zbierane przez radary naziemne, czy zdjęcia satelitarne.

Samoloty WP-3D Orion NOAA są szczególnie zabezpieczane przed turbulencjami. Ich najważniejszym narzędziem są dwa radary: jeden pod kadłubem i drugi na ogonie. Pozwalają spojrzeć na burzę przez obraz przypominający rezonans magnetyczny z różnymi warstwami i wewnętrzną strukturą.

Samoloty WP-3D Orion we flocie NOAA pozwalają też wypuszczać sondy przez specjalne wyrzutnie. Lecąc na spadochronach, zbierają dane nt. ciśnienia, prędkości wiatru czy jego kierunku.

Samolot WP-3D Orion
Samolot WP-3D OrionSenior Airman Ned T. JohnstonWikimedia

Parametry techniczne samolotu WP-3D Orion

  • Długość: 35,6 m
  • Rozpiętość skrzydeł: 30,4 m
  • Maksymalna masa startowa: 61200 kg
  • Napęd: 4x silniki Rolls-Royce T56-14 Series 3.5
  • Zasięg: 7037 km
  • Prędkość: 463 km/h
  • Maksymalny czas lotu: 11 godzin
  • Pułap: 8230 m

Huragan Milton widoczny z kosmosu

Samoloty WP-3D Orion starają się przebywać w bezpiecznej odległości podczas przelotu w zewnętrznej warstwie huraganu. Siła wiatru jest tam znacznie mniejsza niż w ogromnym oku cyklonu. Te można idealnie obserwować z kosmosu. Skalę huraganu Milton pokazuje m.in. nagranie z kapsuły Dragon Endeavour.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas