New Horizons

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:36) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (14:31)
New Horizons to międzyplanetarna sonda kosmiczna należąca do amerykańskiej agencji NASA. Jej celem jest zgłębianie tajemnic Układu Słonecznego, a dokładniej obserwacja Plutona i jego księżyców.
New Horizons - najważniejsze informacje
Sonda kosmiczna New Horizons. / NASA /domena publiczna

New Horizons - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  sonda kosmiczna

New Horizons. Co to za sonda kosmiczna? 

Sonda kosmiczna New Horizons została stworzona, aby wykonać misję badawczą Plutona. Przewidywała ona również zbadanie dodatkowego obiektu – Charona, który jest naturalnym księżycem Plutona. W 2015 roku odkryto trzy ciała krążące wokół celu misji. Nazwano je Nixa, Hydra oraz Styxa. Cele misji New Horizons zostały poszerzone o zbadanie tych księżyców.

Sonda New Horizons wykorzystała rakietę Atlas V 551, aby wznieść się w przestrzeń kosmiczną. Miało to miejsce na przylądku Canaveral na Florydzie 19 stycznia 2006 roku. New Horizons uzyskał prędkość lotu wynoszącą aż 16,26 km/s (58 536 km/h). Dzięki temu opuszczenie układu Ziemia – Księżyc zajęło sondzie zaledwie 9 godzin. Trasa została zaplanowana, aby maksymalnie ograniczyć siłę przyciągania Słońca. Do tego celu wykorzystano orbitę Jowisza, dzięki której sonda New Horizons zwiększyła swoją prędkość. 

Pod koniec lutego 2007 roku przeleciała koło Jowisza i wykonała obserwację planety, jej pierścienie oraz księżyców. W pierwszej połowie kwietnia 2015 roku wykonała zdjęcia powierzchni Plutona. Przeleciała wówczas w odległości 12 500 km od Plutona.

Obserwacja Plutona i jego księżyców nie była jedynym zadaniem sondy. Skierowano ją w kierunku obiektu 486958 Arrokoth, znajdującego się w Pasie Kuipera. Misja New Horizons od 2019 do 2020 roku  skupiona była głównie na wysyłaniu danych, jakie udało się zebrać podczas przelotu w pobliżu 486958 Arrokoth i 2014 PN70.

Czy sonda New Horizons zabrała ze sobą ładunek?


Sonda New Horizons oprócz potrzebnej aparatury do badania wyznaczonych celów misji zabrała ze sobą dodatkowy ładunek. Na jej pokładzie znalazła się m.in. amerykańska flaga. Dodatkowo sonda zabrała ze sobą mały kawałek samolotu rakietowego SpaceShipOne oraz aluminiowy pojemnik z prochami Clyde’a Tombaugha, który był odkrywcą Plutona.

Misja sondy kosmicznej New Horizons

Misja sondy kosmicznej New Horizons była częścią przedsięwzięcia o nazwie New Frontiers. Sonda jest piątą, której wyznaczono tzw. tor ucieczkowy z Układu Słonecznego. Wcześniejsze sondy, które zostały wystrzelone w tym założeniu to Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1 oraz Voyager 2.

Ile wynosił koszt misji New Horizons?

Szacuje się, że ostateczny koszt misji sondy New Horizons wyniósł ok. 720 milionów dolarów. W tej wycenie zawarte są wszystkie koszty związane z samym projektem oraz budową sondy. Wlicza się w to również wszelkie instrumenty naukowe zamontowane na sondzie, których celem jest wykonywanie dokładnych pomiarów. Do kosztów misji wlicza się również cenę rakiety nośnej, analizę przesłanych próbek oraz koszty operacyjne ponoszone w latach 2001-2017.

Więcej na temat New Horizons

New Horizons - Wiadomości

 • Projekt Lyra, czyli dogonimy międzygwiezdnego przybysza

  Projekt Lyra, czyli dogonimy międzygwiezdnego przybysza

  Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (21:53)
  Pierwszy odkryty międzygwiezdny przybysz o nazwie ʻOumuamua bez przerwy fascynuje świat astronomii. Naukowcy wciąż uważają, że może to być statek badawczy obcej cywilizacji i sugerują...
 • Układ Słoneczny rozciąga się znacznie dalej niż nam się wydawało

  Układ Słoneczny rozciąga się znacznie dalej niż nam się wydawało

  Niedziela, 15 października 2023 (16:48)
  Astronomowie odkryli, że nasz Układ Słoneczny jest o wiele większy, niż wcześniej sądzono. Zostało to ujawnione dzięki nowej metodzie skanowania obrazów teleskopowych. W dalekich i...
 • Podczas formowania Pluton był naprawdę gorący

  Podczas formowania Pluton był naprawdę gorący

  Czwartek, 25 czerwca 2020 (05:42)
  ​Naukowcy wciąż nie są zgodni co do tego, czy Pluton jest planetą, czy nie. Jeszcze większe kontrowersje budzi jego powstanie.
 • Reklama
 • Sonda New Horizons "odezwała się" po przelocie obok Ultima Thule

  Sonda New Horizons "odezwała się" po przelocie obok Ultima Thule

  Środa, 2 stycznia 2019 (08:04)
  Sonda New Horizons ustanowiła nowy kosmiczny rekord. Próbnik, który trzy lata temu zachwycił świat zdjęciami Plutona i jego księżyców, odwiedził teraz obiekt krążący jeszcze 1,5 miliarda...
 • Spotkanie z Ultima Thule już 1 stycznia 2019 r.

  Spotkanie z Ultima Thule już 1 stycznia 2019 r.

  Poniedziałek, 31 grudnia 2018 (05:00)
  Dokładnie 1 stycznia 2019 r. sonda New Horizons dotrze do Ultima Thule, czyli maleńkiej planetoidzie z grupy obiektów transneptunowych z Pasa Kuipera.
 • ​Tajemnicza "ściana" na granicy Układu Słonecznego

  ​Tajemnicza "ściana" na granicy Układu Słonecznego

  Piątek, 17 sierpnia 2018 (11:40)
  Sonda New Horizons pomogła naukowcom zbadać tajemniczy region na granicy Układu Słonecznego.
 • Reklama
 • Wydmy na Plutonie są zbudowane z zamrożonego metanu

  Wydmy na Plutonie są zbudowane z zamrożonego metanu

  Poniedziałek, 4 czerwca 2018 (11:14)
  ​Minęły już prawie 3 lata od kiedy sonda New Horizons przeleciała obok Plutona, ale naukowcy dopiero zaczynają przetwarzać zebrane przez nią dane. Najnowsze odkrycie dotyczy wydm, które...
 • Czy Pluton to tak naprawdę miliardy połączonych komet?

  Czy Pluton to tak naprawdę miliardy połączonych komet?

  Piątek, 25 maja 2018 (12:15)
  Najnowsze doniesienia astronomów sugerują, że Pluton ma nieco inną historię powstania niż wcześniej sądzono. Ta planeta karłowata może być końcowym produktem ogromnej liczby komet...