AbbVie nie będzie dostarczać botoksu i wypełniaczy do Rosji

Światowy biofarmaceutyczny potentat AbbVie tymczasowo zawiesza swoją działalność w Rosji. Wstrzymana będzie dostawa wszystkich produktów niezbędnych w medycynie estetycznej, w tym botoksu i wszelkich wypełniaczy, które są niezwykle popularne w tym kraju.

Zostały nałożone nowe sankcje na Rosję, tym razem na produkty wykorzystywane w medycynie estetycznej
Zostały nałożone nowe sankcje na Rosję, tym razem na produkty wykorzystywane w medycynie estetycznej123RF/PICSEL

Kolejne globalne firmy nakładają sankcje na Rosję w wyniku jej niesprowokowanej napaści na Ukrainę. Tym razem dostało się klientom medycyny estetycznej.

Botoks może być uzupełniany przez lokalnych producentów, jednakże dla wypełniaczy praktycznie nie ma alternatywy. Z tego powodu będą "cierpieć" m.in. wszelkiej maści celebryci, biznesmeni, oligarchowie i ich rodziny, a nawet sam Putin.

W świecie Internetu krążą informacje, że Władimir Putin korzystał z zabiegów wykorzystujących botoks. Może to potwierdzać m.in. "wędrujący pieprzyk Putina", o którym można przeczytać w poniższym artykule:

Firma zobowiązała się do zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom i pomocy pacjentom w uzyskaniu potrzebnych leków.

AbbVie wstrzymało także rozpoczęcie nowych badań klinicznych, badań przesiewowych i rejestrację uczestników w trwających testach medycznych na Ukrainie i w Rosji. Obecni uczestnicy badań nadal jednak będą mieli dostęp do niezbędnych leków.

W komunikacie czytamy: "Nasze myśli są z mieszkańcami Ukrainy i osobami dotkniętymi chorobami w całym regionie. Jako globalna firma biofarmaceutyczna ponosimy odpowiedzialność wobec pacjentów, którzy są zależni od naszych leków. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi pacjenci na Ukrainie, w Rosji i w całym regionie nadal mieli dostęp do naszych podstawowych i ratujących życie leków".

AbbVie deklaruje przekazanie 1 miliona dolarów partnerom non-profit na opiekę medyczną i zaopatrzenie dla Ukrainy i dla uchodźców. W ramach pomocy przeznaczy również niezbędne leki oraz wsparcie finansowe ukraińskim pracownikom i ich rodzinom. Podwojona zostanie także liczba darowizn przekazywanych przez Fundację AbbVie.

Firma AbbVie to amerykańska firma biofarmaceutyczna zajmująca się badaniami nad lekami i ich produkcją z zakresu immunologii, onkologii, neurologii, czy wirusologii, a także medycyny estetycznej.  W roku 2021 spółka odnotowała przychód wynoszący 56,2 mld dolarów, zaś aktywa firmy są warte łącznie aż 150,6 mld dolarów. Na całym świecie zatrudnia około 48 000 pracowników.

Zabiegi medycyny estetycznej są coraz popularniejsze123RF/PICSEL

Rynek medycyny estetycznej

W roku 2020 wielkość rynku medycyny estetycznej w Europie przekroczyła 2,7 mld dolarów i szacuje się , że w kolejnych latach nastąpi wzrost o ponad 9 proc. Pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na europejski rynek medycyny estetycznej, z tego powodu załamał się krótkoterminowy popyt na zabiegi estetyczne.

Wielkość rosyjskiego rynku jest trudna do oszacowania, ponieważ brakuje oficjalnych organów regulujących. Obecnie liderem światowego rynku jest region Azji i Pacyfiku, dzięki dużej liczbie zabiegów wykonywanych w Korei Południowej i Japonii oraz w Chinach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas