Popularny lek zwiększa ryzyko paraliżu żołądka. Naukowcy alarmują

Nowe badania łączą stosowanie popularnych leków z grupy analogów GLP-1 z większym ryzykiem wystąpienia gastroparezy, czyli paraliżu żołądka.

Nowe badania łączą stosowanie popularnych leków z grupy analogów GLP-1 z większym ryzykiem wystąpienia gastroparezy, czyli paraliżu żołądka.
Leki mają różne skutki uboczne. Niekiedy kolejne negatywne efekty odkrywane są dopiero z czasem. /123RF/PICSEL

Gastropareza to potencjalnie poważne schorzenie, które oznacza dosłownie porażenie żołądka, zamiennie nazywane też jego paraliżem. Jest ono zaburzeniem opróżniania żołądka, które coraz częściej stanowi powód hospitalizacji.  

Okazuje się, że ryzyko wystąpienia paraliżu może zwiększać stosowanie niektórych leków. Świeżych dowodów dostarczają trzy nowe badania.

Badacze alarmują. Leki z grupy GLP-1 zwiększają ryzyko gastroparezy

W samych tylko Stanach Zjednoczonych liczba osób hospitalizowanych z rozpoznaniem gastroparezy wzrosła w latach 1995-2004 o ponad 136 proc., a liczba ta nie maleje. Najnowsze badania wykazały, że istnieje powiązanie między stosowaniem niezwykle popularnych ostatnio leków z grupy GLP-1 z większym ryzykiem paraliżu żołądka.

Reklama

Preparaty takie jak Ozempic, Wegovy oraz inne leki z tej grupy, które często przepisuje się w przypadku terapii pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz otyłością, zostały przez naukowców przebadane pod kątem zgłoszeń z objawami gastroparezy i wykazano, że mają one istotną rolę w jej częstszym występowaniu.

Ozempic i inne preparaty na cukrzycę i odchudzanie z kolejnym efektem ubocznym

Większość przypadków paraliżu żołądka uważa się za takie o niejasnej przyczynie, ale znane są także specyficzne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca i niektóre leki. Wśród nich są te z grupy GLP-1. 

Najnowsze dowody na to, że Ozempic i podobne preparaty mają skutek uboczny w postaci zwiększania ryzyka gastroparezy, pochodzą z trzech badań zaprezentowanych podczas majowego Tygodnia Chorób Trawiennych 2024.

Skutki uboczne Ozempicu i innych GLP-1. Sypią się pozwy

Choć te najnowszej generacji leki GLP-1 są bardziej skuteczne w terapii otyłości w porównaniu z poprzednimi opcjami niechirurgicznymi, to wiele osób zdecydowało się na wystosowanie pozwów w związku z efektami ubocznymi, podaje Gizmodo. W pozwach pojawia się właśnie zarzut, że przyjmowanie tych leków spowodowało poważne powikłania, w tym gastroparezę.

Obecnie leki GLP-1 takie jak Ozempic czy Wegovy nie zawierają w etykietach informacji bezpośrednio ostrzegających pacjentów o potencjalnym ryzyku wystąpienia gastroparezy, zaznacza źródło. Być może zostanie to w niedługim czasie zmienione, w związku z dowodami naukowymi na to, że takie leki mogą opóźniać opróżnianie żołądka, co skutkuje choćby wpływaniem na wchłanianie innych leków, a także może wywołać paraliż żołądka.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania naukowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy