Odkryto niezwykle młodą egzoplanetę. Jest tam coś jeszcze

Naukowcy odkryli niezwykle młodą egzoplanetę, która krąży wokoło gwiazdy mającej zaledwie około 3 mln lat. Układ powstał niedawno, o czym świadczy znajdujący się tam ciągle dysk protoplanetarny. Znaleziona egzoplaneta to najmłodsza planeta tranzytowa ze wszystkich odkrytych do tej pory.

Niezwykle młoda egzoplaneta. Gwiazda ma jeszcze dysk protoplanerny.
Niezwykle młoda egzoplaneta. Gwiazda ma jeszcze dysk protoplanerny.ESO/M. Kornmesser/Nick Risingermateriały prasowe

Do tej pory odkryto ponad 5,7 tys. egzoplanet, które pochodzą z ponad 4,3 tys. układów. Są to przeróżne obiekty. Teraz naukowcy pochwalili się odkryciem świata, który sklasyfikowano jako najmłodszą planetę tranzytową. Udało się ją namierzyć dzięki teleskopowi TESS, który należy do NASA.

Najmłodsza planeta tranzytowa w pobliżu młodej gwiazdy

Wspomniana egzoplaneta została sklasyfikowana pod nazwą IRAS 04125+2902 b. Jest to niezwykle młody świat, który orbituje wokoło gwiazdy mającej zaledwie około 3 mln lat. Dla porównania Ziemia ma około 4,5 mld lat.

Według naszej wiedzy czyni to IRAS 04125+2902 b najmłodszą planetą tranzytową odkrytą do tej pory.
twierdzą naukowcy, którzy są autorami artykułu o odkryciu

Metoda tranzytowa bazuje na obserwowaniu przyciemnień gwiazd. Mogą za nie odpowiadać m.in. planety, które przechodzą przez tarczę. W ten sposób odkryto mnóstwo nowych egzoplanet.

Jeszcze przed odkryciem tej egzoplanety, naukowcom udało się namierzyć metodą tranzytową wiele młodych światów, których wiek szacowano na około 10-40 mln lat. Jednak IRAS 04125+2902 b ustanawia pod tym względem nowy rekord. Planeta znajduje się w układzie, który nadal nie skończył się formować.

Gwiazda z egzoplanetą nadal ma dysk protoplanetarny

Gwiazda IRAS 04125+2902, w pobliżu której odkryto egzoplanetę, znajduje się około 520 lat świetlnych od nas. Układ jest bardzo młody, bo nadal znajduje się tam dysk protoplanetarny, z którego formują się planety. Jest on dosyć specyficzny, o czym świadczy jego nietypowe położenie. Poza tym jest pozbawiony materiału w najbardziej wewnętrznej części. To też ułatwiło odkrycie znajdującego się tam świata.

IRAS 04125+2902 b to planeta, która ma bardzo krótki okres orbitalny. Obiekt okrąża własną gwiazdę w ciągu zaledwie 8,83 dnia i jej promień jest ponad 10 razy większy od Ziemi. Natomiast masa to około 30 proc. masy Jowisza.

Dla astronomów jest to bardzo ważne odkrycie, bo pozwala podejrzeć proces formowania się nowych systemów planetarnych. Pamiętajmy, że Układ Słoneczny powstał kilka mld lat temu w podobny sposób i obserwowanie takich zalążków pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć zachodzące we wszechświecie zmiany. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Nature.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas