Boisz się zastrzyków? Ten robot pomoże Ci przezwyciężyć strach przed igłą

Strach przed zastrzykiem jest częstą reakcją u człowieka i dotyka zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych. Nie ma w nim nic złego, jednak dla lekarzy potrafi być uciążliwym problemem w zaaplikowaniu leków. Z pomocą na strach przed igłą przychodzą japońscy badacze, którzy opracowali robota, skutecznie radzącego sobie z fobią u pacjentów.

Nowy robot jawi się jako wybawienie dla osób bojących się lekarskich igieł
Nowy robot jawi się jako wybawienie dla osób bojących się lekarskich igieł123RF/PICSEL
Nowy robot jawi się jako wybawienie dla osób bojących się lekarskich igieł123RF/PICSEL
  • Strzykawki są jednymi z najpopularniejszych form aplikacji leków. Strach przed nimi, zwany trypanofobią, może znacząco wpłynąć na ich efektywność.
  • Według danych Uniwersytetu Harvarda aż 25% dorosłych w USA odczuwa silny niepokój przed igłą, a 16% unika przez to przyjmowania leków.
  • Plagę unikania strzykawki zaobserwowano podczas pandemii COVID. I to dzięki niej niejako naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie opracowali robota, który ma pomóc osobom bojącym się igły.
  • Robot, nazwany Reliebo, przypomina małego pluszaka. Trzymany przez pacjenta używa specjalnych poduszek do zwalczania stresu i uczucia bólu.

"Robo-pluszak" w walce ze strachem przed igłą

Strach przed igłami może wydawać się błahostką, jednak liczba osób, która go odczuwa, jest naprawdę duża. Pandemia COVID-19 przypomniał o skali problemu. Chociażby w Stanach Zjednoczonych aż 16% wszystkich pacjentów nie chciało przyjąć szczepionki ze względu na strach przed igłą. Osoby, które cierpią na trypanofobię na samą myśl o ukłuciu mogą odczuwać stres, strach, nudności, a nawet mogą zemdleć przy zabiegu czy odczuwać bezsenność do kilku tygodni przed nim.

Wobec tego grupa naukowców z Uniwersytetu w Tsukubie postanowiła rozprawić się z tym problemem. Stworzyli oni pokrytego futrem robota do noszenia, którego celem jest pokonanie strachu u osób z trypanofobią. Nazwali go Reliebo

Z wyglądu Reliebo wygląda jak mały pluszak. Estetyka robota także ma na celu uspokojenie używających go pacjentówUniversity of Tsukubamateriały prasowe

Zaprojektowano go tak, aby można go było przymocować do ręki pacjenta, gdzie przylega dzięki małym poduszkom powietrznym. Te zaś nadmuchują się wraz z ruchem ręki, zapewniając ciągły komfort. Głównym zadaniem Reliebo jest odpowiedni nacisk na skórę pacjenta, imitując dotyk innej osoby. Działania poduszek zapewniają jednak, że nacisk robota jest zawsze odpowiedni dla osoby z trypanofobią.

Dobre wyniki robota w leczeniu trypanofobii

Naukowcy przetestowali robota, na pacjentach poddanym bodźcom cieplnym, imitującym ukłujcie igły. Po porównaniu z badaniami gdzie pacjenci nie mieli robota, wyniki wykazały, że dzięki Reliebo pacjenci odczuwali mniejszy ból oraz strach. Wnioski oparto nie tylko na odczuciach pacjentów, ale także na zmierzeniu oksytocyny i kortyzolu, które wskazują poziom stresu.

Wyniki sugerują, że użycie Rebelio może zmniejszyć strach, jak również złagodzić percepcję bólu podczas zabiegów medycznych, w tym szczepień
główny autor badań nad Rebelio, profesor Fumihide Tanaka, dla biura prasowego Uniwersytetu w Tsukubie

Pomimo dosyć dobrego poznania trypanofobii w medycynie, Reliebo jest pierwszym tak skutecznym narzędziem do jej leczenia. Dzięki niemu pacjenci mogą przyjmować strzykawki bez strachu, a lekarze mogą mieć znacznie łatwiejszą pracę. Po wstępnych badaniach japońscy naukowcy chcą sprawdzić możliwości lepszego wykorzystania robota. W planach jest stworzenie z niego urządzenia rozszerzonej rzeczywistości, dzięki której odwracałby uwagę od bólu i stresu przy zastrzykach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas