Co kryje się za opowieściami z zaświatów? "Nauka nie ma na to odpowiedzi"

Czy śmierć kliniczna i NDE są bramą do życia pozagrobowego?
Czy śmierć kliniczna i NDE są bramą do życia pozagrobowego?123RF/PICSEL

Co to jest NDE i śmierć kliniczna?

Przeżyliśmy śmierć kliniczną

Moim zdaniem NDE, dostarczają najsilniejszych naukowych dowodów na to, że świadomość nie jest wyłącznie funkcją aktywności mózgu i może istnieć niezależnie od ciała fizycznego. W nich najbardziej zaskakujące jest kilka elementów.
mówi GeekWeekowi dr Jeffrey Long.

Naukowe rozważania o śmierci klinicznej

Nauka częściowo znajduje wytłumaczenie poszczególnych elementów NDE, np. zauważając podobieństwa do stanu snu podczas badania aktywności elektrycznej płatów ciemieniowych mózgu u pacjentów w stanie agonalnym. Jednak dla mnie samo zauważenie tej zbieżności z punktu widzenia neurologa nie jest zaskakujące i przełomowe.
twierdzi w rozmowie z GeekWeekiem dr Jacek Gozdalski.

NDE i śmierć kliniczna. Co jest po drugiej stronie?

Tysiące relacji NDE opisuje życie pozagrobowe z niezwykłą spójnością w szczegółach, gdzie ta świadomość potrafi być bardziej intensywna niż za życia. Uniwersalność tego typu zgłoszeń jest zgodna z podstawową zasadą nauki: to, co jest prawdziwe, jest konsekwentnie obserwowane. Opierając się na mojej analizie ponad 4000 bliskich doświadczeń śmierci, wierzę, że te relacje są rzeczywiście wiarygodne i prawdziwe
stwierdza dr Jeffrey Long
Jako neurolog nie mam bezpośrednich doświadczeń z pacjentami, którzy mogli przeżyć NDE, być może dlatego, że chorzy nie chcą opowiadać tego typu przeżyć, jako zbyt intymnych, lekarzom, albo też bezpośrednio po takich doświadczeniach, jak zatrzymanie akcji serca, nie pozwala im jeszcze na to stan zdrowia
wskazuje dr Jacek Gozdalski

Nadprzyrodzone pojęcie naukowe

Myślę, że wiele z tego, co wiąże się z bliskimi doświadczeniami śmierci, może być interpretowane jako biologiczne i niewytłumaczalne jednocześnie. Metody naukowe nie dają odpowiedzi na wszystkie pytania w temacie śmierci, a to, co wydaje się nam dzisiaj nadprzyrodzone, może mieć wytłumaczenie naukowe, choć na razie brakuje ku temu narzędzi.
podsumowuje dr Jacek Gozdalski
PolsatPolsat