Reklama

Coraz bliżej uniwersalnej super-szczepionki przeciwko koronawirusom

Masz dość kolejnych dawek szczepionki? Jest dobra wiadomość - powstaje szczepionka uniwersalna, która uodporni biorcę na wszystkie, kolejne mutacje wszystkich możliwych koronawirusów. Poradzi sobie nawet z przeziębieniem.

Druga, trzecia, czwarta dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi, a niewykluczone, że czekają nas kolejne. Patogen bowiem mutuje, a jego kolejne wersje wymagają "przyjęcia kolejnych dawek". Dla wszystkich, którzy mają tego serdecznie dość pojawiła się bardzo budująca informacja opisana w magazynie Science Translational Medicine. Naukowcy z The Francis Crick Institute postanowili opracować jedną, uniwersalną szczepionkę przeciwko wszystkim koronawirusom odzwierzęcym. Ma ona skutecznie chronić przed zachorowaniem na każdy wariant SARS-CoV-2, ale także radzić sobie z koronawirusami wywołującymi klasyczne przeziębienie.

Reklama

Pierwsze eksperymenty związane z nową super-szczepionką zostały przeprowadzone na myszach. Ich rezultaty są bardzo obiecujące, ale to dopiero początek długiej drogi do stworzenia uniwersalnej szczepionki dla ludzi.

Koronawirus ma słaby punkt... obszar S2 na celowniku naukowców!

Kluczem do stworzenia uniwersalnej szczepionki okazało się odkrycie, że koronawirusy używają tylko fragmentu białka kolczastego, aby zainfekować organizm. Naukowcy ten region białka nazwali "S2". Okazało się, że wszystkie koronawirusy wykorzystują ten sam mechanizm do zaatakowania żywych organizmów. 

Cała sztuka polega na tym, aby przeciwciała odbiorcy szczepionki "nauczyć" blokować S2, czyli konkretny obszar białka patogenu. Jeśli uda się tego dokonać i stworzyć uniwersalną szczepionkę, to nie tylko Covid-19, ale także "jesienne i wiosenne przeziębienia" przejdą do historii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawrius | COVID-19 | szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy