Cudowne działanie ryby mlecznej. Klucz do leczenia oparzeń
Wygląda na to, że skóra ryb może być stosowana w leczeniu ran w szerszym zakresie, niż dotychczas sądzono. Jak wynika z badań naukowców Uniwersytetu Ateneo de Manila na Filipinach, skóra ryby mlecznej (Chanos chanos) może być używana jako materiał do przeszczepów. A jak z innymi gatunkami?
W ostatnich latach naukowcy zaczęli badać skórę ryb jako materiał do przeszczepów zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. W porównaniu do innych przeszczepów skóry zwierzęcej, skóra ryb jest bardziej odporna na potencjalne zakażenia wirusowe, a także może przyspieszać proces gojenia ran. W 2023 roku produkty z rybiej skóry były wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych, takich jak pożary w Kalifornii.
Skóra ryby jako materiał do przeszczepów skóry
Obecnie najczęściej stosowaną rybą w tych przeszczepach jest tilapia, ale naukowcy z Ateneo de Manila postanowili sprawdzić, czy to wyjątkowy gatunek, czy może inne, jak nieco mniej popularna ryba mleczna, również mogą być użyte w leczeniu ran. Zebrali świeże skóry ryby mlecznej i tilapii z lokalnego rynku w Metro Manila, a następnie pozbawili je łusek, opłukali i pokroili na paski. Część pasków została potraktowana nanocząstkami srebra, które mają właściwości antybakteryjne, podczas gdy pozostałe paski pozostawiono jako kontrolne.
Pod mikroskopem skóra ryby mlecznej zachowała integralność swojego kolagenu w podobny sposób jak skóra tilapii. Ponadto, skóra ryby mlecznej, która została poddana obróbce, również skutecznie hamowała wzrost bakterii i grzybów. Tym samym odkrycie to może otworzyć drogę do wykorzystania skór ryby mlecznej jako taniej i ekologicznej opcji leczenia poważnych ran w ubogich rejonach.
Udowodnienie, że skóra ryby mlecznej może być skutecznie sterylizowana i używana podobnie jak skóra tilapii, stanowi innowacyjne, opłacalne i zrównoważone rozwiązanie w leczeniu ran
Korzyści dla szpitali i środowiska
Ryba mleczna jest popularnym składnikiem w kuchni filipińskiej, ale skóra zazwyczaj ląduje w koszu. Możliwość wykorzystania jej do leczenia ran mogłaby pomóc szpitalom o ograniczonych zasobach, a jednocześnie zmniejszyć odpady środowiskowe. Choć badania nad wykorzystaniem skóry ryby mlecznej do przeszczepów skóry muszą być kontynuowane, badacze są przekonani, że może stać się ona ważną opcją leczenia. A to jeszcze nie koniec, bo naukowcy innych placówek zaczęli testować w tym kierunku jeszcze inne gatunki ryb, w dorsza, co może otworzyć kolejne możliwości leczenia.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!