Depresja szaleje, a badacze wreszcie na tropie rozszyfrowania jej kodu

Według najnowszego raportu NFZ na rok 2023 w Polsce na depresję choruje około 1,2 miliona osób. Tendencja cały czas utrzymuje się rosnąco. Jest to poważny problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W czasopiśmie „Biological psychiatry” opublikowane zostały najnowsze badania na temat obwodów nerwowych depresji w ludzkim mózgu.

Naukowcy z Baylor College of Medicine postanowili przeanalizować zapisy elektrofizjologiczne mózgu
Naukowcy z Baylor College of Medicine postanowili przeanalizować zapisy elektrofizjologiczne mózgu123RF/PICSEL

Coraz więcej ludzi poszukuje pomocy u lekarzy psychiatrów i psychologów. Jednak leczenie depresji jest bardzo skomplikowane ze względu na różnorodność i złożoność schorzenia. Leki wspomagające leczenie depresji są ogólnodostępne, jednak jedna trzecia pacjentów w ogóle nie reaguje na leki pierwszego rzutu. Inne metody leczenia, jak na przykład głęboka stymulacja mózgu, przynoszą ulgę pacjentom w depresji, jednak wyniki wymagają dodatkowych badań.

Naukowcy starają się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat tej choroby, aby lepiej dostosować rodzaj leczenia do pacjenta. W tym celu przyjrzeli się bliżej neurofizjologicznym mechanizmom depresji. Naukowcy z Baylor College of Medicine postanowili przeanalizować zapisy elektrofizjologiczne mózgu trzech osób, które doświadczyły głębokiej depresji opornej na leczenie.  Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o zapis aktywności neuronów i mierzenie nasilenia depresji każdego z uczestników badania przez kolejne 9 dni.

Pomiaru dokonali za pomocą wszczepionych elektrod wewnątrzczaszkowych. Dane pobrane zostały z obszarów kory przedczołowej, w której zachodzi większość procesów prowadzących do zaburzeń psychicznych oraz poznawczych, wpływając na zdolność do kształtowania nawyków i wyznaczania sobie celów.

Nowe dane na temat depresji

Przede wszystkim naukowcy odkryli, że im mniejsze nasilenie depresji, tym mniejsza aktywność neuronów o niskiej częstotliwości i większa aktywność neuronów o wysokiej częstotliwości. Kolejną istotną obserwacją jest to, że głównym obszarem predykcyjnym nasilenia depresji są zmiany zachodzące w przedniej części kory zakrętu obręczy (ACC).

Odkryli również, po prześledzeniu wszystkich ścieżek i objawów depresji, różnorodny zestaw cech odpowiadający za przewidywanie nasilenia choroby. Dla naukowców bardzo ważne są każde odkrycia związane z profilaktyką leczenia depresji, ponieważ dzięki rosnącemu zbiorowi podejść, będzie można opracować skuteczniejsze metody leczenia. Ta wiedza wykorzystana również zostanie do dopracowania terapii stymulacji mózgu.

Aby zastosować techniki neuromodulacji do leczenia złożonych zaburzeń psychicznych lub neurologicznych, najlepiej jest zrozumieć ich neurofizjologię. Cieszymy się, że poczyniliśmy wstępne postępy w zrozumieniu, w jaki sposób nastrój jest kodowany w obwodach przedczołowych człowieka. Gdy dostępnych będzie więcej takich danych, miejmy nadzieję, że będziemy w stanie zidentyfikować, które wzorce są wspólne dla poszczególnych osób, a które są specyficzne. Ta informacja będzie miała kluczowe znaczenie w projektowaniu i personalizacji terapii nowej generacji dla depresji, takich jak DBS.
Kierownik badań dr Sheth
Korea Północna przeprowadziła test z międzykontynentalną rakietą balistycznąAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas