Depresja szaleje, a badacze wreszcie na tropie rozszyfrowania jej kodu

Według najnowszego raportu NFZ na rok 2023 w Polsce na depresję choruje około 1,2 miliona osób. Tendencja cały czas utrzymuje się rosnąco. Jest to poważny problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W czasopiśmie „Biological psychiatry” opublikowane zostały najnowsze badania na temat obwodów nerwowych depresji w ludzkim mózgu.

Coraz więcej ludzi poszukuje pomocy u lekarzy psychiatrów i psychologów. Jednak leczenie depresji jest bardzo skomplikowane ze względu na różnorodność i złożoność schorzenia. Leki wspomagające leczenie depresji są ogólnodostępne, jednak jedna trzecia pacjentów w ogóle nie reaguje na leki pierwszego rzutu. Inne metody leczenia, jak na przykład głęboka stymulacja mózgu, przynoszą ulgę pacjentom w depresji, jednak wyniki wymagają dodatkowych badań. 

Reklama

Naukowcy starają się cały czas pogłębiać swoją wiedzę na temat tej choroby, aby lepiej dostosować rodzaj leczenia do pacjenta. W tym celu przyjrzeli się bliżej neurofizjologicznym mechanizmom depresji. Naukowcy z Baylor College of Medicine postanowili przeanalizować zapisy elektrofizjologiczne mózgu trzech osób, które doświadczyły głębokiej depresji opornej na leczenie.  Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o zapis aktywności neuronów i mierzenie nasilenia depresji każdego z uczestników badania przez kolejne 9 dni. 

Pomiaru dokonali za pomocą wszczepionych elektrod wewnątrzczaszkowych. Dane pobrane zostały z obszarów kory przedczołowej, w której zachodzi większość procesów prowadzących do zaburzeń psychicznych oraz poznawczych, wpływając na zdolność do kształtowania nawyków i wyznaczania sobie celów

Nowe dane na temat depresji

Przede wszystkim naukowcy odkryli, że im mniejsze nasilenie depresji, tym mniejsza aktywność neuronów o niskiej częstotliwości i większa aktywność neuronów o wysokiej częstotliwości. Kolejną istotną obserwacją jest to, że głównym obszarem predykcyjnym nasilenia depresji są zmiany zachodzące w przedniej części kory zakrętu obręczy (ACC).  

Odkryli również, po prześledzeniu wszystkich ścieżek i objawów depresji, różnorodny zestaw cech odpowiadający za przewidywanie nasilenia choroby. Dla naukowców bardzo ważne są każde odkrycia związane z profilaktyką leczenia depresji, ponieważ dzięki rosnącemu zbiorowi podejść, będzie można opracować skuteczniejsze metody leczenia. Ta wiedza wykorzystana również zostanie do dopracowania terapii stymulacji mózgu. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | depresja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy