Grypa atakuje. Jakie są objawy choroby i czym ten wirus różni się od RSV?

W okresie jesienno-zimowym znacznie łatwiej o przeziębienie i chorobę. Oprócz COVID-19, grypa i RSV są tymi chorobami, których obawiamy się najbardziej. Zwłaszcza że mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Grypa i RSV dają podobne objawy
Grypa i RSV dają podobne objawy123RF/PICSEL

Co to jest grypa?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a czasami także przez kontakt ze skażoną powierzchnią.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu

Wirus przenosi się przez bezpośredni kontakt, drogą kropelkową np. podczas mówienia, kasłania, drogą powietrzną oraz pośrednio przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Osoba zakażona może stanowić zagrożenie dla innych, zanim pojawią się pierwsze objawy choroby.

Jakie są objawy grypy?

Objawy grypy pojawiają się nagle. Należą do nich:

  • gorączka lub subiektywne poczucie gorączki, dreszcze
  • kaszel, zwykle suchy
  • ból gardła
  • katar lub zatkany nos
  • bóle mięśniowe i stawowe
  • bóle głowy
  • zmęczenie
  • u niektórych pacjentów wymioty i biegunka (częściej u dzieci niż dorosłych)

Ministerstwo Zdrowia informuje również, że dominują objawy ogólne nad objawami ze strony górnych dróg oddechowych i ustępują na ogół w ciągu tygodnia. Kaszel może utrzymywać się ponad 2 tygodnie.

Czy antybiotyk wyleczy grypę?

Nadużywanie antybiotyków może powodować wiele negatywnych konsekwencji. Stosuje się je wówczas gdy choroba spowodowana jest przez bakterie. Większość przeziębień i grypa wywołana jest przez wirusy, dlatego stosowanie antybiotyków w tym przypadku jest bezcelowe.

RSV czy grypa. Jak odróżnić wirusy?

RSV może dawać objawy podobne do grypy, w związku z czym czasem mogą być trudności w rozróżnieniu tych chorób. W odróżnieniu od grypy jednak nie ma szczepień przeciwko temu wirusowi, a leczenie jest objawowe.

W przypadku pojawienia się trudności oddechowych, świstu oddechowego i przyspieszonego oddechu należy koniecznie zgłosić się do SOR, gdyż objawy te świadczą o ciężkim przebiegu choroby. Lekarz może podjąć decyzję o intubacji oraz podłączeniu chorego pod respirator.

Każdorazowo chorobę należy skonsultować z lekarzem, który oceni stan zdrowia i przekaże informacje o dalszym leczeniu.

USA pod śniegiem. Ponad metrowe zaspy© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas