Jak uchronić się przed zapaleniem płuc? Nie uwierzysz, ale to działa!

Z badania opublikowanego w czasopiśmie JAMA Internal Medicine wynika, że istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie zachorowania na zapalenie płuc. To... mycie zębów dwa razy dziennie!

Z badania opublikowanego w czasopiśmie JAMA Internal Medicine wynika, że istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie zachorowania na zapalenie płuc. To... mycie zębów dwa razy dziennie!
Tani sposób na ograniczenie ryzyka zachorowania na zapalenie płuc? Mycie zębów dwa razy dziennie /123RF/PICSEL

Nowa analiza przeprowadzona na 2700 pacjentach wykazała, że utrzymywanie czystych zębów może uchronić przed zarażeniem się zapaleniem płuc - mówiąc krótko, codzienna higiena zębów związana jest z mniejszą liczbą zachorowań. Selina Ehrenzeller i Michael Klompas, dwaj epidemiolodzy specjalizujący się w chorobach zakaźnych w Brigham and Women's Hospital w Bostonie, zebrali dane z 15 badań klinicznych, w których ludzie albo myli zęby kilka razy dziennie, albo płukali usta antyseptycznym płynem do płukania ust czy solą fizjologiczną.

Mycie zębów chroni przed zapalenie płuc

I chociaż logika dobrej higieny jamy ustnej wydaje się całkiem jasna - czyszczenie zębów może powstrzymać bakterie lub inne patogeny przedostające się do gardła i powodujące infekcje, takie jak zapalenie płuc - dotychczasowe dowody były nieco sprzeczne, zwłaszcza w przypadku pacjentów przebywających w szpitalu, którzy nie potrafi samodzielnie myć zębów. Naukowcy chcieli to wyjaśnić, a analizy doprowadziły ich do wniosku, że częstość występowania szpitalnego zapalenia płuc była niższa wśród pacjentów losowo przydzielonych do codziennego szczotkowania zębów dwa lub więcej razy dziennie.

Reklama

Tani i skuteczny sposób dla szpitali

A dlaczego to takie ważne? Szpitalne zapalenie płuc jest częstą infekcją, która może pogorszyć kondycję pacjentów z innymi chorobami, a nawet doprowadzić do śmierci. Z badań przeprowadzonych na całym świecie wynika, że częstość występowania tej choroby waha się od 1 na 50 do 1 na 200 hospitalizacji.

Szczególnie podatni mogą być zaś krytycznie chorzy pacjenci przyjmowani do szpitala, gdzie na dodatek nie brakuje superbakterii opornych na leki (od 5 do 10 proc. pacjentów szpitali zapada na jakąś infekcję podczas pobytu).

Szpitale dokładają wszelkich starań, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenów, a nowe badanie sugeruje, że do podobnych programów należy włączyć szczotkowanie zębów, które może być tanim sposobem na poprawę zdrowia jamy ustnej i zmniejszenie liczby przypadków zapalenia płuc. Naukowcy twierdzą, że często stosowane środki antyseptyczne nie wystarczą i aby zmniejszyć liczbę drobnoustrojów, potrzebne jest fizyczne zakłócenie biofilmu mikroflory.

Co ciekawe, w przypadku pacjentów przebywających na oddziale intensywnej opieki medycznej codzienne szczotkowanie zębów wiązało się również z krótszymi pobytami i mniejszą liczbą dni wentylacji mechanicznej. Naukowcy podkreślają jednak, że szczotkowanie trzy lub więcej razy dziennie zapewniało niewiele dodatkowych korzyści w porównaniu ze szczotkowaniem dwa razy dziennie, więc taka częstotliwość jest wystarczająca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mycie zębów | zapalenie płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy