Jaskra może zaatakować każdego. Naukowcy mówią, że to przez brak snu

Bez względu na twój wiek, choroby rodzinne, czy zdrowie, możesz łatwo zachorować na jaskrę. Takie wnioski przedstawiają nowe badanie, które potwierdza kolejną przyczynę choroby. Może nią być bowiem zła jakość naszego snu.

Według nowych badań, żeby uchronić się przed zachorowaniem na jaskrę, należy zadbać o swój sen
Według nowych badań, żeby uchronić się przed zachorowaniem na jaskrę, należy zadbać o swój sen Unsplash
Według nowych badań, żeby uchronić się przed zachorowaniem na jaskrę, należy zadbać o swój sen Unsplash
  • Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób wzroku. Do jej przyczyn zalicza się m.in. wysokie ciśnienie w oku, chorowanie na cukrzycę, stres, wcześniejsze operacje oczu, czy wiek.
  • Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach projektu UK Biobank dowodzi, że kolejną przyczyną jaskry może być zła jakość snu.
  • Przez to okazuje się, że ryzyko zachorowania na chorobę jest znacznie powszechniejsze i może dotyczyć także osób młodych czy niemających problemów ze zdrowiem.

Jaskra a sen. Jest tu duże powiązanie

Jaskra to powszechna choroba oczu, która powoli niszczy wzrok. Polega na uszkadzaniu komórek wrażliwych na światło. Może to doprowadzić do częściowej utraty wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet ślepoty. Trudności leczenia jaskry wynikają z tego, że jej główne objawy mogą pojawić się już w momencie, gdy choroba będzie bardzo rozwinięta. Ponadto wiele czynników może powodować jaskrę, przez co lekarze przewidują, że do 2040 roku ponad 112 milionów osób na świecie może na nią zachorować.

Teraz nowe badania naukowców w ramach projektu UK Biobank wskazują kolejną ważną przyczynę jaskry. 11-letnie eksperymenty dowiodły, że duży wpływ na jej rozwój ma nasz sen. Badając grupę odpowiednio dobranych pacjentów, studiowali ich nawyki, chcąc sprawdzić ich wpływ w zachorowaniu na jaskrę.

W badaniu zrekrutowano 409 053 uczestników w latach 2006-2010 i większość z nich mieściła się w przedziale 40-69 lat. Głównie mieli raportować swoje zmieniające się nawyki senne, a naukowcy kontrastowali je z rozwojem jaskryUnsplash

Wyniki wskazały duże powiązanie zachorowania na jaskrę z nawykami snu. Naukowcy zauważyli, że osoby, które śpią w ciągu cyklu dobowego mniej lub więcej niż 7-9 godzin, częściej padali ofiarą choroby. Badanie sprawdzało pięć zachowań związanych ze snem, wliczając w to jego zaburzenia. Były to:

  • Senność w ciągu dnia
  • Bezsenność w ciągu doby
  • Chrapanie
  • Czas snu
  • Chronotyp (czy ktoś naturalnie jest rannym ptakiem, czy nocną sową)
W porównaniu z osobami, które miały zdrowy wzorzec snu, nadmierne ryzyko wystąpienia jaskry zaobserwowano wśród osób z chrapaniem i sennością w ciągu dnia (po 13% większej szansy zachorowania) lub bezsennością bądź krótkim/długim czasem trwania snu (po 10% większa szansa zachorowania) ale nie z późnym chronotypem snu
treść abstraktu badań opublikowanych w BMJ Journals

Potrzeba nowych terapii w zapobieganiu jaskry

Badania w ramach UK Biobank potwierdziły także dotychczas znane przyczyny jaskry. Według nich szczególnie narażone są osoby starsze, głównie płci męskiej, mające problemy ze zdrowiem. Jednak dołożenie do przyczyn zachowań związanych ze snem pokazuje, że znacznie łatwiej zachorować na tę chorobę niż nam się wydaje. Szczególnie ważna jest więc odpowiednia prewencja.

Wyniki badać podkreślają potrzebę interwencji w zakresie snu u osób z wysokim ryzykiem wystąpienia jaskry, jak również potencjalnych badań okulistycznych wśród osób z przewlekłymi problemami ze snem w celu zapobiegania rozwinięciu choroby
treść abstraktu badań opublikowanych w BMJ Journals

Duży wpływ naszego snu jako czynnika mogącego wspomóc rozwój jaskry sprawia, że musimy uważniej patrzeć na to, kiedy chodzimy spać. Nawet jeśli myślimy, że nie jesteśmy zagrożeni.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody NIR KAFRI / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas