Naukowcy potwierdzają: detergenty w zmywarkach narażają nas na przewlekłe choroby

Zmywarki są stałym elementem naszych domów czy kuchni w restauracjach. Ich wykorzystywanie może być jednak niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Potwierdzają to nowe badania, mówiące, że resztki płynów płuczących używane zmywarkach mają swój udział w wywoływaniu ponad 2 miliardów przewlekłych chorób na świecie.

Wiele osób dziś nie jest już w stanie wyobrazić sobie życia bez zmywarki, które przynoszą niezwykłą wygodę. Ciągle jednak istnieją głosy, że ich używanie źle odbija się na naszym zdrowiu. Potwierdzają je naukowcy ze szwajcarskiego Instytutu Badań nad Alergią i Astmą, związanego z Uniwersytetem w Zurychu. Postanowili zbadać dużą częstotliwość występowania chorób zapalnych związanych z nieszczelnością bariery nabłonka jelitowego. Szukając przyczyny, przeprowadzili analizę popularnej teorii, o możliwej szkodliwości detergentów używanych w zmywarkach. Wyniki badań pokazały coś niepokojącego.

Reklama

Sposób badań nad szkodliwym wpływem mycia w zmywarkach

Naukowcy skierowali swoje podejrzenia na zmywarki, ze względu na możliwość pozostawiania detergentów na umytych przez urządzenia naczyniach.

Badacze zdawali sobie sprawę, że takie podejrzenia istnieją już od dawna, więc aby wyciągnąć odpowiednie wnioski, postanowili faktycznie przeanalizować jakie składniki detergentów mogą mieć negatywny wpływ na barierę nabłonkową w ludzkich jelitach.

Do badań naukowcy wykorzystali opracowaną przez siebie nowatorską technikę — ludzkie organoidy jelitowe i komórki jelitowe na mikrochipach. Za ich pomocą stworzyli trójwymiarową kępę komórek, przypominającą naturalną nabłonkę jelitową u ludzi. Poddawali ją wpływom rozcieńczonym substancjom w detergentach, odzwierciedlając ich ilość, jaka pozostaje na naczyniach po umyciu przez zmywarki. 

Detergenty w zmywarkach mogą odpowiadać za 2 miliardy chorób na świecie

Wyniki wykazały, że pozostawiane środki detergentów niszczyły komórki stworzonej bariery. Ponadto aktywowały geny i białka sygnalizacyjne, które mogą wywoływać reakcje zapalne. Co jednak ważniejsze poznano dokładnie jaki składnik używany w detergentach do zmywarek powoduje takie efekty. Są to etoksylaty alkoholi. Wykorzystywane są do tworzenia popularnych środków czystości. Według naukowców pozostawienie ich śladów na naczyniach mytych przez zmywarki może być powodem wielu chorób na całym świecie.

Badania potwierdzają, że samo korzystanie ze zmywarki do mycia naczyń może mieć niebezpieczne efekty dla naszego zdrowia. Dlatego po wykorzystaniu urządzenia zaleca się ich dodatkowe mocne opłukiwanie, aby pozbyć się śladów detergentów. Naukowcy twierdzą przy tym, że ich badania powinny posłużyć jako podstawa do działań nad popularnymi detergentami w zmywarkach, które jak się okazuje, nie są takie bezpieczne w użyciu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmywarka | jelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy