Naukowcy stworzyli hybrydę człowieka i małpy. Mózg został udoskonalony ludzkimi genami

Biotechnolodzy dokonują coraz bardziej kontrowersyjnych eksperymentów, które mają na celu sprawdzenie, czy różne gatunki zwierząt można udoskonalić za pomocą ludzkich genów. Okazuje się, że jak najbardziej to działa.

Naukowcy stworzyli hybrydę człowieka i małpy. Mózg został udoskonalony ludzkimi genami
Naukowcy stworzyli hybrydę człowieka i małpy. Mózg został udoskonalony ludzkimi genamiGeekweek - import

Zespół naukowców z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka i japońskiego Central Institute for Experimental Animals przeprowadzili eksperymenty, w których wykorzystani ludzki gen ARHGAP11B. Jego rolą w rozwoju człowieka jest zwiększenie zdolności poznawczych w korze nowej, czyli najmłodszej części ludzkiego mózgu.

Stanowi ona aż 75 procent całego mózgu i to dzięki niej człowiek wyróżnia się swoimi niesamowitymi zdolnościami intelektualnymi, nie tylko od swoich najbliższych krewnych, czyli małp, ale również od wszystkich biologicznych istot żyjących na naszej planecie. Pojawienie się genu ARHGAP11B w ewolucji człowieka było czystym przypadkiem. Według badań naukowych, mutacja ta miała miejsce ok. 5 milionów lat temu, czyli na drodze ewolucji po szympansach ale przed neandertalczykami.

Inżynierowie chcieli sprawdzić, czy można zwiększyć sprawność mózgu małp z gatunku marmozety zwyczajnej za pośrednictwem genu ARHGAP11B. Celem było przyspieszenie w sztuczny sposób ewolucji tych zwierząt. Gen ARHGAP11B umieszczono w płodzie małpy, a później oczekiwano na postępy w rozwoju mózgu. Po 100 dniach okazało się, że eksperyment powiódł się w 100 procentach. Naukowcy przyznali, że efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania.

Kora mózgu marmozety zwyczajnej powiększyła się, a powierzchnia mózgu stała się bardziej pofałdowana. Organ ten, po eksperymentach, zaczął bardziej przypominać ludzi. Naukowcy nie mogli ocenić, czy zwiększyły się też zdolności intelektualne u małp, ponieważ nie doszło do ich narodzin.

W ubiegłym roku podobne eksperymenty przeprowadzili naukowcy z Kunming Institute of Zoology Chińskiej Akademii Nauk. W trakcie nich wszczepili małpim embrionom ludzką wersję genu MCPH1, który również odpowiada za rozwój mózgu. Na świat przyszło 11 transgenicznych rezusów, 8 w pierwszym pokoleniu i 3 w drugim.

Analizy skanów mózgów małych rezusów wykazały, że nie mają one większych tych narządów od swoich niezmodyfikowanych braci, ale za to wykazywały się dużo od nich lepszą pamięcią krótkotrwałą i krótszym czasem reakcji. Wszystko wskazuje na to, że ludzki gen MCPH1 zwiększył ich sprawność umysłową, czyli dokładnie to, czego spodziewali się zaobserwować naukowcy.

Tego typu eksperymenty dzielą społeczeństwo. Jedni uważają, że to nieetyczne i niemoralne, a inny, że dzięki tej technologii będziemy mogli w przyszłości stworzyć źródło narządów do przeszczepów dla ludzi, którzy bez nich umrą. Takie badania mogą przyczynić się do wydłużenia życia ludzi o dziesiątki, a nawet setki lat. Miejmy tylko nadzieję, że takie eksperymenty kiedyś nie wymkną się spod kontroli i nie zrealizuje się scenariusz z filmu Planeta Małp.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas