Naukowcy stworzyli skan mózgu aż 64 miliony razy wyraźniejszy niż wcześniej wykonywane obrazy

Wiktor Piech

Wiktor Piech

Aktualizacja

Specjaliści otrzymali jeden z najbardziej szczegółowych skanów mózgu w historii, który jest o 64 miliony razy bardziej szczegółowy niż obrazy wykonywane w standardowym badaniu.

Naukowcy pokazują nowy sposób obrazowania mózgu
Naukowcy pokazują nowy sposób obrazowania mózgu123RF/PICSEL

Maszyny, które powszechnie są wykorzystywane w przeprowadzaniu skanów mózgu, są w stanie wykryć guza mózgu bez problemów. Jednakże nowa technologia skaningowa idzie nawet kilka kroków do przodu. Otóż sprzęt zapisywał obraz w taki sposób, że każdy woksel (wersja 3D piksela) mierzyła zaledwie 5 mikronów - jest to pięć tysięcznych milimetra. Dzięki temu nowe urządzenie daje zupełnie nowy poziom analizy mózgu.

Badania zostały przeprowadzone na mózgu myszy. Efektem prac jest niesamowicie szczegółowy obraz. Naukowcy uważają, że nowa technologia pokaże nam (dosłownie), w jaki sposób mózgi zmieniają się wraz z chorobami neurodegeneracyjnymi (np. Alzheimer), dietą, a nawet wraz z wiekiem. Jak mówi prof. G. Allan Johnson: - Możemy zacząć patrzeć na choroby neurodegeneracyjne w zupełnie inny sposób.

Zespół badawczy w swoich analizach wykorzystał potężny magnes, zestawy cewek gradientowych, które są 100 razy silniejsze niż w standardowych badaniach oraz superkomputer, który mocą obliczeniową równa się 800 laptopom.

Po zakończeniu wizualizacji specjaliści zeskanowali tkanki mózgowe za pomocą mikroskopii fluorescencyjnej. Dzięki czemu udało się oznaczyć poszczególne grupy komórek w mózgu - pomaga to w monitorowaniu w czasie postępu chorób neurodegeneracyjnych.

W kolejnym etapie badań naukowcy przeskanowali inne myszy w różnym wieku i z różnych pól genowych. Zaobserwowali, że wraz z wiekiem poszczególne obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć diametralnie się zmieniają. Zobaczyli również, w jaki sposób choroba Alzheimera "rozkłada sieci neuronowe".

W następnych latach analizy mają skupić się na skanowaniu ludzkiego mózgu, dzięki czemu potencjalnie będziemy mogli znaleźć metody, które będą powstrzymywać starzenie się mózgu oraz metody leczenia takich chorób jak Alzheimer.

Jak powiedział Johnson: - Badania wspierane przez National Institute of Aging wykazały, że skromne interwencje dietetyczne i lekowe mogą prowadzić do tego, że zwierzęta żyją o 25 proc. dłużej. Pytanie brzmi, czy ich mózg jest nadal nienaruszony podczas tego przedłużonego życia? Czy w przypadku ludzi nadal będą oni mogli rozwiązywać krzyżówki? Czy będą w stanie rozwiązać Sudoku, mimo że żyją o 25 proc. dłużej? Mamy teraz możliwości, aby się temu przyjrzeć -. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym PNAS.

Rubin „Estrela de Fura”. Rusza w tournée po świecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas