Naukowcy znaleźli „ciemną materię” raka. To największy przełom w odkryciu leku na chorobę
Naukowcy zrobili ogromny krok w znalezieniu lekarstwa na raka. Odkryli właśnie tajemniczą „ciemną materię” w ludzkim organizmie, która wpływa na rozwój choroby. Sami badacze nazywają to jednym z największych przełomów w historii badań nad znalezieniem leku na raka.
"Ciemna materia" i epigenetyka odpowiadają za raka
Międzynarodowy zespół naukowców w swoich dwóch badaniach dokonał sensacyjnego odkrycia. Zaobserwowali oni, że za mutację raka jelita odpowiadają nie tylko mutacje genów w DNA, ale także sama kontrola tych genów zwana epigenetyką.
Naukowcy dowiedzieli się, że epigenetyka genomów w guzach raka odpowiada w znacznym stopniu za rozwój i agresywność choroby. Już wcześniej medycyna zakładała wpływ epigenetyki na nowotwory, jednak nowe informacje pokazują jego faktyczną skalę. W pierwszych badaniach naukowcy zobaczyli, że zmiany epigenetyczne nie tylko często występują w komórkach nowotworowych, ale także dziedziczą się wraz z ich podziałem, wpływając na szybszą mutację raka. Wpływ genomów na rozwój choroby jest tak duży, że naukowcy określili go mianem "ciemnej materii", bo przeczy dotychczasowej nauce leczenia raka.
Odkryliśmy dodatkowy poziom kontroli nad tym, jak zachowują się nowotwory, czyli coś, co można porównać do "ciemnej materii" raka. Przez lata nasze rozumienie raka koncentrowało się na mutacjach genetycznych, które trwale zmieniają kod DNA. Jednak nasze badania wykazały[...] które geny są odczytywane bez zmiany kodu DNA, a to może być bardzo ważne w określaniu, jak zachowują się nowotwory
Wyniki pierwszych badań dowodzą, że za rozwój raka nie odpowiadają tylko nieodwracalne mutacje DNA. Poświadczyły to także drugie badania, według których tylko 2% mutacji DNA odpowiada za ewolucję komórek nowotworowych. Za to więc czy rak będzie się rozwijał i czy będzie agresywny, odpowiadają w znacznym stopniu zmiany epigenetyczne, które można kontrolować.
Co to oznacza w dziedzinie walki z rakiem?
Wyniki obu badań całkowicie redefiniują leczenie nowotworów. Mutacje DNA stanowią fundament w zachorowaniu i początkowym rozwoju raka. Jednak teraz wiadomo, że późniejsze zachowanie komórek nowotworowych to w znacznym stopniu kwestia epigenetyki. Dzięki temu lekarze mogą poznać odpowiedź na to, czemu testy DNA nie zawsze przewidują reakcję nowotworu na leczenie, dając im możliwość skuteczniejszego dostosowania leczenia do potrzeb pacjentów.
Dzięki temu, że zmiany epigenetyczne są odwracalne w przeciwieństwie do mutacji DNA, możliwe, że odkryty został sposób ostatecznego zwalczania raka.
Ta ważna praca pokazuje potencjalną rolę regulacji epigenetycznej w rozwoju raka i złożoność jego zachowania. Otwiera możliwości oceny raka przy użyciu zarówno testów genetycznych, jak i epigenetycznych, a ostatecznie leczenia raka za pomocą leków ukierunkowanych epigenetycznie