Niepokojące odkrycie naukowców dotyczące kości i zanieczyszczenia powietrza. Polacy są szczególnie narażeni?

Badacze stwierdzają, że ludzkie kości stają się coraz bardziej kruche z powodu zanieczyszczenia powietrza. W naszym kraju, zwłaszcza w dużych miastach i podczas zimy, notuje się jedne z największych stężeń zanieczyszczeń w Europie.

Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na utratę masy kostnej
Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na utratę masy kostnej123RF/PICSEL

Naukowcy odkryli niepokojący związek między szybko postępującą osteoporozą, a wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza. Choroba ta jest przewlekłą chorobą szkieletową, która dotyczy utraty masy kostnej, co sprawia, że kości stają się bardziej kruche i mogą łatwiej pękać.

Ryzyko wystąpienia osteoporozy wzrasta wraz z wiekiem i jest powszechne u kobiet, które przeszły menopauzę. Badacze w ciągu ostatnich dziewięciu lat zebrali dane od ponad 9 000 kobiet po menopauzie i przyjrzeli się gęstości ich kości, która jest pośrednim wskaźnikiem osteoporozy.

Naukowcy do tych danych dodali informacje o poziomie dwutlenku i tlenku azotu, dwutlenku siarki oraz cząstek PM10, które pochodziły z miejsc zamieszkania uczestniczek badania. Zauważono, że wraz ze wzrostem zanieczyszczeń powietrza, spadała gęstość mineralna kości we wszystkich kościach w ciele.

Nasze odkrycia potwierdzają, że zła jakość powietrza może być czynnikiem ryzyka utraty masy kostnej, niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych lub demograficznych
Diddier Prada z Columbia University w Nowym Jorku

Badacze podkreślili również szczególny związek między kręgosłupem a azotem. 10-procentowy skok poziomu tego rodzaju zanieczyszczeń w ciągu trzech lat wiązał się z utratą gęstości mineralnej kości kręgosłupa lędźwiowego na poziomie 1,22 proc. (średnia roczna) - jest to dwukrotnie więcej od średniego poziomu w przypadku normalnego starzenia.

Eksperci sądzą, że może być to spowodowane śmiercią komórek kostnych wskutek stresu oksydacyjnego, który z kolei wywołany jest przez toksyczne cząsteczki pochodzące ze środowiska. Stres oksydacyjny polega na zachwianiu lub braku równowagi pomiędzy zdolnością komórek do szybkiej detoksykacji i naprawy szkód a działaniem reaktywnych form tlenu.

- Po raz pierwszy mamy dowody na to, że w szczególności tlenki azotu są głównym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzenia kości, a kręgosłup lędźwiowy jest jednym z najbardziej podatnych miejsc na tego typu uszkodzenia - powiedział Prada. Naukowcy podkreślają, że przeprowadzone badania nie udowadniają związku przyczynowego, lecz biorąc pod uwagę wcześniejsze pokrewne analizy, można sądzić, że zanieczyszczenia mogą faktycznie wpływać na masę kostną.

- Zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, w szczególności tlenków azotu, zmniejszy uszkodzenie kości u kobiet po menopauzie, zapobiegnie złamaniom kości i zmniejszy obciążenie kosztami zdrowotnymi związane z osteoporozą u tych kobiet - mówi Andrea Baccarelli z Columbia University. Wyniki badań zostały opublikowane w eClinicalMedicine.

Był likwidatorem w Czarnobylu. Dziś musi uciekać przed RosjanamiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas