Nowe badanie: Leczenie otyłości może chronić przed rakiem
Nowe badania opublikowane podczas Europejskiego Kongresu Otyłości w Maladze i w czasopiśmie The Lancet eClinical Medicine przynoszą zaskakujące wnioski: zastrzyki odchudzające, czyli popularne w ostatnich latach leki na bazie agonistów receptora GLP-1, mogą niemal o 50 proc. zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów związanych z otyłością.

Eksperci mówią o "nowej erze medycyny prewencyjnej w onkologii", a wyniki porównują do skutków chirurgii bariatrycznej, dotychczas uznawanej za najskuteczniejsze rozwiązanie w walce z otyłością. A mowa o zastrzykach odchudzających typy Ozempic, które okazują się chronić przed nowotworami związanymi z otyłością - jeszcze nawet zanim przyczynią się do utraty wagi! Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w Izraelu, w którym wzięło udział 6000 dorosłych bez historii chorób nowotworowych.
GLP-1 nie tylko na wagę
Część uczestników przeszła operację bariatryczną, a pozostali przyjmowali leki z grupy GLP-1, jak liraglutyd (Saxenda), eksenatyd (Byetta) i dulaglutyd (Trulicity). Choć osoby po operacji schudły średnio dwa razy więcej niż ci, którzy stosowali farmakoterapię, ryzyko zachorowania na nowotwory związane z otyłością spadło w obu grupach na podobnym poziomie (od 30 do 42 proc.). Co ciekawe, po uwzględnieniu różnic w utracie wagi, okazało się, że leki GLP-1 wykazują silniejsze działanie ochronne przed nowotworami niż sama utrata masy ciała.
Ochronny wpływ leków GLP-1 wynika najprawdopodobniej z wielu mechanizmów, w tym z redukcji stanu zapalnego
Obecnie znanych jest 13 nowotworów, które mają bezpośredni związek z otyłością, w tym rak piersi, jelita grubego, trzustki czy jajnika. Zdaniem prof. Marka Lawlera z Queen's University w Belfaście, możliwość stosowania GLP-1 jako prewencji nowotworów może całkowicie odmienić podejście do walki z chorobami onkologicznymi:
Już wiemy, że operacje bariatryczne obniżają ryzyko raka o około 30 proc. Te dane sugerują, że GLP-1 może zmniejszyć to ryzyko nawet o połowę. To ogromna zmiana
Mounjaro kontra Wegovy - nowa generacja leków GLP-1
Podczas kongresu zaprezentowano również inne badanie, opublikowane w New England Journal of Medicine, które bezpośrednio porównało dwa leki odchudzające: Mounjaro i Wegovy. Wyniki? Pacjenci przyjmujący Mounjaro stracili średnio 20,2 proc. masy ciała, w porównaniu do 13,7 proc. w przypadku Wegovy. To wzmacnia przekonanie, że nowsze, silniejsze leki GLP-1 mogą nie tylko skuteczniej wspierać odchudzanie, ale również lepiej chronić przed nowotworami.
Z uwagi na potencjał profilaktyczny leków GLP-1, 54 ekspertów z 12 krajów podpisało wspólny apel o rozpoczęcie szeroko zakrojonych badań klinicznych, które jednoznacznie potwierdziłyby ich działanie przeciwnowotworowe. W Wielkiej Brytanii zespół z Uniwersytetu w Manchesterze, wspierany przez Cancer Research UK, przygotowuje się do przeprowadzenia ogromnego badania klinicznego z udziałem dziesiątek tysięcy pacjentów. Początek prac planowany jest w ciągu najbliższych 3-5 lat.
Prof. Jason Halford z Uniwersytetu w Leeds zwrócił też uwagę, że leki GLP-1 warto przetestować również u pacjentów, u których nowotwór już został zdiagnozowany. Redukcja masy ciała i kontrola metaboliczna mogą znacząco wpłynąć na rokowania i przebieg terapii:
To może być początek zupełnie nowej ery. Nie chodzi tylko o zapobieganie - zarządzanie wagą u pacjentów onkologicznych ma ogromne znaczenie dla wyników leczenia.