Okazuje się, że zdalna psychoterapia jest tak samo skuteczna jak klasyczna

W czasie pandemii koronawirusa wiele osób cierpiących z powodu różnych schorzeń miało problemy z uzyskaniem osobiście odpowiedniej pomocy, bo w większości przypadków możliwe były tylko tele- albo wideoporady.

Dotyczy to również osób szukających pomocy psychologów i psychiatrów, które wyjątkowo ciężko znosiły kwarantannę albo już wcześniej walczyły z depresjami czy nerwicami. One też były skazane na wirtualne konsultacje, ale jak się właśnie dowiadujemy… to wcale nie była gorsza opcja, bo najnowsze badania wskazują na równie wysoką skuteczność takiej formy psychoterapii. Recenzja i podsumowanie 17 różnych kontrolowanych testów klinicznych sugerują, że terapia nie musi być prowadzona twarzą w twarz, by była skuteczna i w przypadku depresji również dobrze możemy sięgnąć po wideokonferencję, telefon czy maile.

Reklama

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest popularną metodą leczenia wielu zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań, w tym depresji czy lęków. Dla wielu uczęszczających na nią osób, bezpośredni kontakt z osobą prowadzącą jest kluczowy dla skuteczności terapii i chociaż współczesna technologia daje nam wiele nowych możliwości, to taka forma wciąż jest najpopularniejsza. Jak twierdzi jedna z autorka badań, Zena Samaan: - Powszechnie uważa się, że kontakt twarzą w twarz daje przewagę w postaci związku z terapeutą i to właśnie ten związek odgrywa dużą rolę w leczeniu.

Tyle że wiele wskazuje na to, że to nie do końca prawda, bo z najnowszych badań McMaster University, polegających na analizie wielu testów klinicznych, przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat, wynika, że psychoterapia bezpośrednia jest tak samo skuteczna jak e-psychoterapia, a przynajmniej w zakresie leczenia zaburzeń depresyjnych. E-psychoterapię rozumie się tu jako każdą formę elektronicznej sesji terapeutycznej, tj. wideokonferencje, maile, smsy czy specjalne aplikacje. Co więcej, jak zauważają naukowcy, z niektórych punktów widzenia może być ona nawet skuteczniejsza, gdyż odległość wzmacnia symptomy choroby, umożliwiając terapeucie lepsze poznanie problemu.

Tak czy inaczej, wnioski są takie, że e-psychoterapia jest co najmniej tak samo skuteczna jak klasyczna psychoterapia, a pacjent nie traci absolutnie nic, jeśli musi zamienić bezpośredni kontakt z terapuetą na telefon, mail czy inną formę. Szkoda tylko, że nie wiedzieliśmy tego w ostatnich miesiącach, kiedy zapotrzebowanie na pomoc psychoterapuetów było wysokie jak nigdy wcześniej i część osób zmagała się sama ze swoimi problemami, zamiast po prostu zamówić konsultację online. Szczególnie że jak podkreślają badacze, taką formę pomocy można otrzymać niemal w każdym momencie, a co najważniejsze ze swojego bezpiecznego miejsca, np. domu, bez konieczności opuszczania go, jeśli jest to w danym momencie zbyt trudne albo mamy do specjalistów bardzo daleko. To bardzo elastyczna metoda i teraz, kiedy mamy potwierdzenie, że skuteczna, można bez obaw po nią sięgać.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama