Parą w raka. Naukowcy testują skuteczność nowej terapii
Słyszeliśmy już o wielu różnych terapiach raka, ale żeby parą? Jak wynika z nowego badania testującego bezpieczeństwo i skuteczność zabijania komórek nowotworowych za pomocą strumienia pary, już niedługo może to być alternatywa dla interwencji chirurgicznej i radioterapii, a przynajmniej w przypadku raka prostaty.
Rak prostaty to najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn i drugi najczęściej występujący nowotwór na świecie. Chociaż wczesne wykrycie daje nadzieję na skuteczne leczenie, stosowane najczęściej terapie mogą wpływać na jakość życia pacjenta. Prostata to gruczoł wielkości orzecha włoskiego, znajdujący się między pęcherzem a odbytnicą, otoczony nerwami i mięśniami kontrolującymi funkcje seksualne i moczowe, w efekcie czego skutki uboczne operacji i radioterapii często obejmują nietrzymanie moczu, impotencję i dysfunkcje jelitowe.
Parą w raka prostaty
Nowy system opracowany przez producenta sprzętu medycznego Francis Medical może leczyć raka prostaty bez takich skutków ubocznych. Nosi on nazwę Vanquish Water Vapor Ablation System i jak sugeruje nazwa, polega na walce z nowotworem za pomocą gorącej pary wodnej dostarczanej bezpośrednio do gruczołu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, bo wymaga wprowadzenia przez cewkę moczową do prostaty cewnika, z którego następnie wysuwana jest ultracienka igła dostarczająca 10-sekundowy strumień pary do zmienionych chorobowo komórek.
Para szybko przenika do tkanek prostaty, po czym kondensuje się z powrotem w wodę. Proces ten skutecznie podgrzewa lokalny obszar, zabijając komórki nowotworowe, jednocześnie oszczędzając zdrowe komórki w otoczeniu. Choć wykorzystanie ciepła jako terapii raka było badane od lat, mamy tu do czynienia z jednym z najbardziej bezpośrednich zastosowań tej metody.
Leczenie trwa tylko chwilę
Sam proces jest jednak mniej inwazyjny niż obecne metody leczenia i według Francis Medical procedura może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym, co pozwala pacjentom wrócić do domu tego samego dnia i wznowić normalne funkcjonowanie już następnego dnia. Kolejną zaletą jest to, że procedura wymaga tylko jednej sesji, w przeciwieństwie do wielu wizyt potrzebnych w przypadku radioterapii - w razie potrzeby można przeprowadzić kilka strzałów pary w trakcie jednego zabiegu.
Po wcześniejszych sukcesach w leczeniu innych schorzeń prostaty za pomocą systemu Vanquish, nauukowcy postanowili uruchomić badanie kliniczne mające na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności stosowania pary w leczeniu raka tego gruczołu. Badanie obejmuje około 400 mężczyzn powyżej 50. roku życia z rakiem prostaty w stadium 2 lub niższym, który nie rozprzestrzenił się na inne narządy. Uczestnicy będą monitorowani przez pięć lat w celu śledzenia postępu choroby - do tej pory zabieg przeszło ponad 180 pacjentów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!