Pierwsze takie nagranie w historii. Tak wirus atakuje komórkę

Wielki przełom w medycynie! W końcu udało się uwiecznić na żywo na nagraniu moment, w którym wirus SARS-COV-2 infekuje komórkę. Dzięki temu, w przyszłości będzie można opracować nowe metody walki z wirusami.

Pierwsze takie nagranie w historii. Tak wirus atakuje komórkę
Pierwsze takie nagranie w historii. Tak wirus atakuje komórkę123RF/PICSEL

Zespół uczonych z Harvard Medical School dokonał wielkiego przełomu w wirusologii. Osiągnięto go dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki mikroskopii arkusza światła (LSFM) i manipulacji genetycznych. Na nagraniu możemy zobaczyć, jak koronawirus SARS-CoV-2 jest przechwytywany przez komórkę i wchłaniany przez endosom (białka S koronawirusa zaznaczono na różowo).

Chwilę później SARS-CoV-2 łączy się z błoną endosomu i wstrzykuje swój materiał genetyczny (zaznaczono na niebiesko) do wnętrza komórki. Wirus w ten sposób infekuje komórki ludzkie, a następnie może swobodnie się replikować. Na filmie można zobaczyć szybko powiększającą się grupę wirusów. Tak właśnie postępuje infekcja organizmu.

Wirus SARS-COV-2 infekuje w kwaśnym środowisku

Naukowcy z Harvard Medical School tłumaczą, że film pozwolił im zrozumieć, że wirusy nie są w stanie łączyć się z błoną komórkową i replikować się, jeśli nie znajdują się w lekko kwaśnym środowisku. Badania wykazały, że pH musi wynosić 6,2-6,8. Jest to nieco mniej niż naturalne pH i mniej więcej porównywalne ze śliną czy moczem. Co ciekawe, właśnie takie pH występuje w nosach ludzi, gdzie najczęściej dochodzi do infekcji wirusowej.

Naukowcy informują, że nowa wiedza na temat szybszej infekcji ludzi przez wirus SARS-COV-2 w kwaśnym środowisku pozwoli im opracować nowe metody ochrony bezpośredniej ludzi przed wirusami lub wpłynie na szybsze opracowanie skuteczniejszych preparatów, których rolą będzie ograniczenie do minimum możliwości infekcji.

Uczeni z Harvard Medical School z nadzieją spoglądają w przyszłość. Według nich, pandemia koronawirusa pozwoliła światowi naukowemu zdobyć niezwykle cenną wiedzę na temat wirusów, co nie byłoby możliwe w normalnych warunkach. Dzięki temu, ludzkość będzie miała ogromną szansę znacznie szybciej i przy mniejszej liczbie ofiar pokonać kolejne pandemie. Niestety, jak przyznają naukowcy, są one tylko kwestią czasu.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 24: Tomasz GórnickiKatarzyna ZdanowiczINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas