Relaksująca wizyta u fryzjera? To może skończyć się udarem

Co najgorszego może przydarzyć się po wizycie u fryzjera - małe zacięcie, reakcja uczuleniowa czy ból głowy po wdychaniu farby? Okazuje się, że konsekwencje mogą być o wiele gorsze, bo mowa nawet o zagrażającym życiu udarze mózgu!

Ta pozycja u fryzjera to koszmar dla kręgosłupa. Może też skończyć się udarem
Ta pozycja u fryzjera to koszmar dla kręgosłupa. Może też skończyć się udarem123RF/PICSEL

Jak to możliwe, że wizyta u fryzjera zamienia się w nagły przypadek medyczny? Badania sugerują, że siedzenie w niewygodnej pozycji przy umywalkach do mycia włosów, często stosowanych w salonach fryzjerskich, może powodować ból szyi, urazy, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet zagrażający życiu udar mózgu. To tzw. syndrom udaru w salonie piękności (BPSS), który został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1993 roku przez amerykańskiego neurologa Michaela Weintrauba. Zauważył on, że u niektórych jego pacjentów wystąpił zadziwiający związek między myciem włosów w salonie fryzjerskim a udarem.

Co to jest udar?

Wyjaśnijmy tu od razu, czym jest udar. To zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny. Udar może być krwotoczny, czyli wywołany wylewem krwi do mózgu lub niedokrwienny, tj. wywołany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, np. przez skrzep. To prowadzi do niedoboru tlenu, glukozy i innych składników odżywczych, powodując uszkodzenie i obumieranie komórek mózgowych.

Kogo dotyczy BPSS?

Podczas mycia włosów klienci są zwykle proszeni o odchylenie głowy do tyłu nad krawędzią umywalki - ta nietypowa pozycja szyi, jej obrót lub nagłe szarpnięcia podczas energicznego mycia mogą sprawić, że kręgi górnej części kręgosłupa w okolicach szyi naciskają na jedno z głównych naczyń krwionośnych, które dostarcza krew do tylnej i dolnej części mózgu. W niektórych przypadkach BPSS może być także spowodowany obecnością narośli kostnych - drobnych fragmentów kości z wyrostków kręgosłupa, które mogą uciskać lub rozrywać sąsiadującą tętnicę.

Udar najczęściej kojarzony jest z osobami starszymi lub mającymi problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca czy wysoki poziom cholesterolu. Jednak udary mogą zdarzać się także młodym, zdrowym osobom. Badania sugerują, że BPSS najczęściej występuje u kobiet po 50. roku życia, a szczególnymi czynnikami ryzyka są wcześniejsze zwężenie lub osłabienie naczyń krwionośnych oraz zapalenie stawów w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jednak schorzenie to może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy historii medycznej.

Rzadkie, ale możliwe

W 2016 roku szwajcarskie badanie wykazało tylko dziesięć przypadków BPSS w latach 2002-2013. Chociaż BPSS występuje znacznie rzadziej niż tradycyjny udar, warto znać objawy tego schorzenia, które obejmują: ból głowy, zawroty głowy lub uczucie oszołomienia, niewyraźne lub zwężone pole widzenia, nudności i wymioty, ból szyi, częściowy paraliż jednej strony ciała, a w niektórych przypadkach niemal utratę przytomności. Badania sugerują, że objawy te mogą wystąpić z opóźnieniem, co utrudnia lekarzom rozróżnienie BPSS od tradycyjnego udaru.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbył się siódmy test mega-rakiety SpaceXSpaceX / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas