Słynna superbakteria New Delhi opanowuje świat. Dotarła już do Arktyki

Enzym znany jako NDM-1, a właściwie New Delhi metallo-ß-lactamase, który uodparnia wiele bakterii na działania antybiotyków, został wykryty w ekstremalnym środowisku Arktyki. Epidemiolodzy alarmują, że ma już zasięg globalny.

Pierwszy raz superbakterie posiadające ten enzym odkryto w Indiach, w 2008 roku. Od tamtej pory Światowa Organizacja Zdrowia bacznie obserwuje rozprzestrzenianie się ich po świecie. Teraz dowiadujemy się, że specjaliści z Newcastle University odkryli tę superbakterię na terenie norweskiej prowincji Svalbard na Arktyce.

Superbakterie odkryto w glebach arktycznych, blisko 13 tysięcy kilometrów od Indii. Prawdopodobnie rozprzestrzeniły się one w kale ptaków, małych zwierząt i ludzi odwiedzających ten obszar. Najbardziej przeraża fakt, że do tej pory występowała ona głównie w szpitalach. Tymczasem środowisko Arktyki jest bardzo hermetyczne, a pomimo tego faktu, mikroorganizmy znalazły tu idealne warunki do życia i rozprzestrzeniania się.

Reklama

Jest to niewyobrażalny problem, bo pokazuje, że ludzkość nie jest w stanie skutecznie zapanować nad tego typu zjawiskami. Niestety, sytuacja nie poprawi się, gdyż obecnie nie dysponujemy specyfikami, które pozwolą nam wszystkim zapewnić bezpieczeństwo. Naukowcy podkreślają tutaj stanowczo, że jest to efekt bezmyślnego i powszechnego stosowania antybiotyków, nie tylko w medycynie, ale również w hodowli zwierząt.

Tak naprawdę sami jesteśmy sobie winni. Rozbudowujące się miasta przyciągają coraz więcej ludzi z prowincji. Wielkie skupiska ludzie to największe siedliska wszelakich superbakterii. Coraz szybszy tryb życia w wielkich miastach, gdzie mają ze sobą styczność ludzie przybywający do nich z najróżniejszych części świata, sprawia, że bakterie szybko mutują, jednocześnie nabywając lekooporność na nawet najskuteczniejsze antybiotyki.

Naukowcy wskazują, że odkrycie superbakterii New Delhi w Arktyce dowodzi globalnego zasięgu problemu. Światowa Organizacja Zdrowia i miliarderzy, tacy jak Bill Gates, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg wspierają najróżniejsze projekty, które mają na celu stworzenie skutecznych specyfików na najgroźniejsze bakterie i wirusy. Współzałożyciel Microsoftu ostrzega nawet przed wirusem, który niebawem szybko zdziesiątkuje ludzkość, jeśli ostro nie weźmiemy się do pracy nad zlikwidowaniem tego problemu.

Źródło: GeekWeek.pl/Phys.org / Fot. MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy