Ważna zmiana w mObywatelu. Chodzi o twoje pieniądze
Polacy po 35. roku życia zyskają w aplikacji mObywatel wygodny dostęp do informacji o swojej przyszłej emeryturze oraz o programach oszczędzania. Przeniesienie kluczowych funkcji do aplikacji pozwoli zrezygnować z kosztownego projektu Centralnej Informacji Emerytalnej, zapewniając znaczne oszczędności.

Sejm uchwalił w środę ustawę, która umożliwi Polakom wgląd w prognozowaną wysokość ich emerytury w aplikacji mObywatel. To krok w stronę uproszczenia systemu i oszczędnego podejścia do cyfryzacji usług publicznych. Wszystkie dane z Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) zostaną przeniesione do aplikacji, a skorzysta na tym ok. 7 mln Polaków.
Prognoza emerytury trafi do mObywatela
Za uchwaleniem nowelizacji ustawy głosowało 262 posłów, a 171 było przeciw. Żaden nie wstrzymał się od głosu. Dzięki nowej funkcji Polacy będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o ich przyszłych świadczeniach z ZUS i otwartych funduszy emerytalnych. Skorzystają z niej osoby, które ukończyły 35 lat.
Teraz projekt trafi pod obrady Senatu. Po zatwierdzeniu przez izbę wyższą i podpisie prezydenta, nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
- Informacja o naszej przyszłej emeryturze na wyciągnięcie ręki: mObywatel współpracuje z mZUS dla jeszcze lepszego dostępu do ważnych informacji dla nas wszystkich. To kolejny etap deregulacji i cyfryzacji - zmiana w podejściu do relacji z urzędem - mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Kiedy nowa funkcja w mObywatelu?
Zgodnie z przegłosowaną ustawą, już od 1 stycznia 2026 roku będzie możliwość udostępniania danych dotyczących m.in. prognozowanej emerytury w mObywatelu. W aplikacji będą dostępne również informacje z dobrowolnych programów oszczędzania - na podstawie odpowiednich porozumień.
Uchylenie CIE pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy
Ustawa zakłada także uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej z 2021 roku, której wdrożenie byłoby kosztowne i dublowałoby już istniejące narzędzia. Przeniesienie danych do mObywatela przyniesie 167,5 mln zł oszczędności do roku 2032. W tym roku będzie to już 27,5 mln zł.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że zdecydowało się zrezygnować z projektu CIE ze względu na wysokie koszty ich utrzymania oraz niepewność co do ich efektywności. W zamian planowane jest rozwinięcie aplikacji mObywatel, która ma zyskać nową funkcję przy wsparciu funduszy unijnych.