Szczepienia uratowały na całym świecie 37 milionów dzieci w ciągu ostatnich 20 lat

Szczepienia są jedynymi z największych osiągnięć medycyny, dziś dowiadujemy się na przykład, że tylko w ciągu ostatnich 20 lat uratowały 37 mln osób, które umarłyby z powodu 10 różnych chorób zakaźnych.

Szczepienia uratowały na całym świecie 37 milionów dzieci w ciągu ostatnich 20 lat
Szczepienia uratowały na całym świecie 37 milionów dzieci w ciągu ostatnich 20 latGeekweek - import

Bez dostępu do pewnych szczepień, jak te chroniące przed odrą, rotawirusami, HPV czy wirusem zapalenia wątroby typu B, dzieci urodzone w 2019 roku są o 45% bardziej zagrożone śmiercią przed ukończeniem 5 roku życia niż zaszczepione dzieci. Nawet w przypadku dorosłych osób różnice w śmiertelności między osobami nieszczepionymi i szczepionymi są ogromne - nowy model pokazuje, że dzieci urodzone w 2019 roku doświadczą o 72% niższego ryzyka śmiertelności w ciągu całego życia, jeśli zostaną zaszczepione przeciwko wspomnianym chorobom. Co prawda tak dokładne kalkulacje są bardzo kosztowne i obarczone pewnym marginesem błędu, ale w grę wchodzi życie ludzkie, więc naukowcy robią, co w ich mocy, by były jak najdokładniejsze.

Najwięcej ograniczeń wynika z faktu, że organizacje naukowe nie mają dokładnych i aktualizowanych na bieżąco danych dotyczących zachorowań i zgonów z powodu konkretnych chorób, bo najwięcej z nich występuje w miejscach o bardzo ograniczonej opiece zdrowotnej. Niemniej aż 16 różnych grup badawczych przygotowało swoje wyliczenia z zakresu wirusa zapalenia wątroby typu B, grypy typu B, wirusa brodawczaka, odry, japońskiego zapalenia mózgu, dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, rotawirusów, dwoinki zapalenia płuc, żółtej gorączki i różyczki.

Wnioski są następujące - w ciągu życia osób urodzonych pomiędzy 2000 a 2030 rokiem, szczepienia zapobiegną 120 mln zgonów, z czego 96 mln to szczepienia przeciwko odrze i zapaleniu wątroby. Ustalenia idą w parze z poprzednimi szacunkami, który sugerowały, że od 2000 roku szczepienia uratowały już 20 mln dzieci w 73 najbiedniejszych krajach świata. - Szacując jak dużą mielibyśmy śmiertelność bez szczepień, nasze badania pokazują, jak kluczowe jest utrzymanie szczepień na wysokim poziomie - tłumaczą badacze, zaznaczając przy okazji, że konieczne jest też rozszerzanie zasięgu szczepień, szczególnie w przypadku nowszych chorób. Zdaniem badacze, gdyby szczepienie przeciwko HPV było dostępne dla wystarczającej liczby młodych osób, w krajach rozwijających się do końca wieku można byłoby całkowicie wyeliminować zachorowania na raka szyjki macicy.

Źródło: GeekWeek.pl/sciencealert

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas