Te innowacyjne plastry podadzą leki, szczepionkę i... zrobią tatuaż

Naukowcy Georgia Institute of Technology zaprezentowali swoje innowacyjne plastry z mikroigłami, za pomocą których można będzie bezboleśnie podawać leki i szczepionki, a także samodzielnie wykonywać sobie tatuaże.

Naukowcy Georgia Institute of Technology zaprezentowali swoje innowacyjne plastry z mikroigłami, za pomocą których można będzie bezboleśnie podawać leki i szczepionki, a także samodzielnie wykonywać sobie tatuaże.
Plasterek zamiast igły? To bezbolesne tatuaże przyszłości /Song Li/Georgia Tech /123RF/PICSEL

Technologia mikroigłowa już od kilku lat znajduje się w centrum zainteresowania naukowców, którzy mają plany wykorzystać ją w wielu zastosowaniach medycznych, jak podawanie leków, szczepionek i insuliny czy pomiary alkoholu i cukru w czasie rzeczywistym. Mark Prausnitz, który zajmuje się tematem plastrów z mikroigłami od lat, postanowił ostatnio podejść do tematu od nieco innej strony i sprawdzić, czy można je wykorzystać również do samodzielnego i co ważne bezbolesnego wykonania tatuażu.

Tatuaż nie musi boleć i można wykonać go samodzielnie

Naukowcy zaprojektowali więc igły do dostarczania tuszu, a następnie stworzyli kilka testowanych plastrów z prostymi wzorami, gdzie każda igła odpowiada za jeden piksel obrazu i rozkłada się w ciągu kilku minut po dociśnięciu do skóry. W pierwszej fazie testów zespół sprawdzał skuteczność swojego rozwiązania na gryzoniach i jak się okazało proste wzory w postaci cyferek czy serc bez problemu pozostawały w skórze - również w przypadku tatuaży UV, które są widoczne tylko w świetle ultrafioletowym.

Reklama

Tatuaże pozostały widoczne na skórze gryzoni przez blisko rok, po tym czasie zaczęły zanikać. Badacze przekonują jednak, że u ludzi czas ten powinien być zdecydowanie dłuższy, bo nasza skóra nie starzeje się tak szybko, ale potwierdzenie przyniosą dopiero zaplanowane testy na ludziach.

Potencjalne zastosowania? Przede wszystkim małe tatuaże medyczne, dzięki którym można umieścić na skórze informację o grupie krwi, wszczepionych stymulatorach czy chorobach przewlekłych, weterynaryjne oznaczenia zaszczepionych zwierząt, a także tatuaże kosmetyczne dla osób, które boją się igieł i nie są w stanie znieść bólu towarzyszącego klasycznemu zabiegowi tatuowania.

Co więcej, nietrudno wyobrazić sobie, że w przyszłości taka technologia, połączona z drukiem 3D, może pozwolić każdemu zostać "artystą", tj. zaprojektować własny tatuaż, a następnie bezboleśnie wykonać go w domu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tatuaże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy