Ten syrop z 1900 roku zatrzyma kaszel i prawdopodobnie puls

Medycyna XIX i początków XX wieku rządziła się swoimi prawami, w dużej mierze opierała się na składnikach wątpliwej jakości. W skład często wchodziły substancje dzisiaj już nielegalne w dawkach dużo większych niż rozsądne.

Ten syrop zatrzyma nie tylko kaszel
Ten syrop zatrzyma nie tylko kaszel123RF/PICSEL

Najczęściej wykorzystywanym remedium przy wszelkich dolegliwościach były opioidy bądź kokaina. Jednak nie budzi to żadnych wątpliwości, że zazwyczaj spożywanie tych substancji nie kończyło się dobrze.

Syrop z końca XIX wieku

Jednym ze słynniejszych syropów z końca XIX wieku, który zyskał popularność dzięki swoim składnikom, jest „one night caught syrup”, czyli syrop na kaszel na jedną noc firmy Kohler Manufacturing. Jako główne składniki w tym specyfiku wymienione zostały morfina, chloroform, alkohol i marihuana. Może to brzmieć jak przepis na udaną zabawę, jednak ludzie naprawdę leczyli się tego typu specyfikami wątpliwej jakości. Co ciekawe, tego typu składniki było bardzo często używane jako remedium na kaszel.

Takie substancje jak morfina, heroina i pochodne maku były powszechnie używane do tłumienia kaszlu oraz jako środki przeciwbólowe. A dzięki wykorzystaniu chloroformu pacjenci z łatwością zasypiali. Natomiast dodatek alkoholu działał uspokajająco i rozluźniająco na pacjentów. Nie do końca wiadomo, kiedy wyprodukowano tę butelkę syropu na kaszel, firma widniejąca na etykiecie „Kohler Manufacturing”, wytwarzała syropy od lat 80. XIX wieku, natomiast tego typu specyfiki były typowe dla całego XIX i początków XX wieku.

Ustawa o czystości żywności i leków

Najpewniejszą informacją jest to, że został wyprodukowany po 1906 roku, ponieważ podlega pod Ustawę o czystości żywności i leków z 1906 roku, zabraniającą przepływu żywności i napojów złej jakości w USA. W stanach Zjednoczonych zmagano się z rozprowadzaniem złej jakości produktów spożywczych czy napojów, które przyczyniały się do utraty zdrowia ówczesnych Amerykanów.

W związku, z czym postanowiono temu przeciwdziałać i uchwalono ustawę, mającą na celu wyeliminowanie tego typu zapędów w społeczeństwie. Obieg opioidów w Ameryce z czasem został uregulowany. Natomiast jeśli chodzi o chloroform, jego stosowanie wstrzymano, po tym, jak FDA stwierdziła, że może zwiększać ryzyko powstawania raka i zatrzymania akcji serca. W związku z czym wiele leków pochodzących z XIX i początków XX wieku musiano wycofać ze sprzedaży. Natomiast medycyna musiała nauczyć sobie radzić bez chloroformu.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas