To małe urządzenie ma zrewolucjonizować walkę z rakiem trzustki

Jest mniejsze niż ziarenko ryżu, a może pomóc w pokonaniu jednej z najgroźniejszych chorób świata. Eksperci nanomedycyny z Houston Methodist Research Institute opracowali specjalne urządzenie, które wysyła lek bezpośrednio w raka trzustki, zwiększając efektywność leczenia.

Inżynierzy nazwali nowe urządzenie NDES (Nanofluidic Drug-Eluting Seed). Dostarcza on niskodawkową immunoterapię, która ma ograniczyć rozrost raka trzustki i zniszczyć jego już rozwinięte komórki.

W zamyśle NDES ma zmniejszyć wpływ silnych leków przeciwnowotworowych na organizm pacjenta. Ich zadaniem jest dostarczenie ich od razu w miejsce raka. Nie tylko polepsza to ogólne zdrowie osoby chorej, ale co ważniejsze, polepsza jakość leczenia.

Jak skuteczny jest NDES w walce z rakiem trzustki?

Podczas badań nad NDES naukowcy testowali urządzenie na myszach. Okazało się, że aby zmniejszyć guza, potrzebowało aż 4 razy mniej leku niż podczas tradycyjnego leczenie immunoterapeutycznego.

Reklama

To jednak nie wszystko. Autorzy testów zauważyli, że gdy wprowadzili NDES tylko do jednego guza, zmniejszały się także rozmiary drugiego, mimo że nie wprowadzono w niego leku. Oznacza to, że miejscowa terapia NDES aktywowała większą odpowiedź immunologiczną organizmu, skierowaną na większe obszary nowotworu.

Urządzenie było na tyle skuteczne, że w przypadku jednej myszy pozwoliło pozbawić efektów raka trzustki aż na 100 dni.

Rak trzustki. Jeden z najgroźniejszych nowotworów

Wyniki mogą być obiecujące dla chorych, dla których normalnie walka z rakiem trzustki jest ogromnym wyzwaniem. To nie tylko jeden z najpowszechniejszych rodzajów nowotworu, lecz także najtrudniejszy w leczeniu ze względu na to, że najczęściej wykrywa się go dopiero w późnym stadium rozwoju.

Nie ma pewności, że NDES wyleczy z raka trzustki. Na pewno jednak zwiększy szansę przeżycia, dając pacjentom większą nadzieję. Naukowcy z Houston chcą przeprowadzić kolejne testy laboratoryjne. Zakładają, że ich urządzenie będzie mogło leczyć ludzi na całym świecie już w ciągu pięciu lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leczenie raka trzustki | rak trzustki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy