Trening aerobowy znacznie obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera

Już poprzednie badania wskazywały, jak kluczowe dla zachowania kognitywnych funkcji mózgu narażonych na degenerację związaną z demencją i chorobą Alzheimera są regularne ćwiczenia, ale naukowcy postanowili lepiej zgłębić ten temat.

Trening aerobowy znacznie obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera
Trening aerobowy znacznie obniża ryzyko zachorowania na AlzheimeraGeekweek

Ostatnie badania naukowców z University of Wisconsin (UW) wskazują na związek między regularnym treningiem aerobowym i zmniejszoną podatnością na Alzheimera u dorosłych osób mocno zagrożonych tą chorobą. Mamy więc kolejne i coraz mocniejsze dowody na to, że w przypadku demencji i Alzheimera kluczowa jest profilaktyka, która może mocno opóźnić rozwój choroby. W ubiegłym roku z jednego z badań dowiedzieliśmy się, że regularne aeroby potrafią zwolnić degenerację hipokampu, czyli elementu układu limbicznego odpowiedzialnego głównie za pamięć, a inne wskazywały na uwalnianie hormony poprawiającego plastyczność mózgu i pamięć.

W nowych badaniach wzięło udział 23 ochotników, całkowicie zdrowych dorosłych, ale mocno zagrożonych wystąpieniem Alzheimera przez historię rodzinną i genetykę. Wszyscy prowadzili stacjonarny tryb życia, jak nazywają go naukowcy i najpierw przeszli szereg badań związanych z ich możliwościami oddechowymi, funkcjami kognitywnymi, typową dzienną aktywnością i metabolizmem glukozy w mózgu, która jest miarą zdrowia neurologicznego. Po tym etapie połowa dostała informacje na temat bardziej aktywnego trybu życiu, a drugiej połowie przydzielono personalnego trenera i poddawano treningowi cardio 3 razy w tygodniu przez okres 26 tygodni.

Po tym czasie obyło się bez zaskoczeń - grupa druga znacznie poprawiła swoje wyniki i podjęła wysiłek zmiany stylu życia po zakończeniu programu, ale co więcej wypadła również lepiej podczas kognitywnych testów funkcjonowania wykonawczego, jak przykładanie uwagi, zapamiętywanie instrukcji czy wielozadaniowość. Jak twierdzi prowadzący badania Ozioma C. Okonkwo: - Te badania są znaczącym krokiem w stronę rozwoju treningu, który chroni mózg przed chorobą, nawet wśród osób, które prowadziły wcześniej siedzący tryb życia.

Co więcej, po ukończonym programie skany mózgu uczestników wykazały również duże różnice w metabolizmie glukozy w mózgu, również w regionach związanych z chorobą Alzheimera: - Badania pokazują, że styl życia - regularne ćwiczenia aerobowe - mogą potencjalnie poprawić działania mózgu i funkcji kognitywnych, które są bardzo wrażliwe na chorobę. A wyniki te są szczególnie ważne dla osób, które są w grupie zwiększonego ryzyka za sprawą genetycznych predyspozycji czy historii rodzinnej.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas