W przyszłości dentysta będzie w stanie wykryć potencjalną chorobę serca?

Naukowcy są na dobrej drodze, by stworzyć prosty i szybki test wykrywający choroby serca. Test potencjalnie będzie mógł być wykonywany nawet przez dentystę. Wystarczy tylko przez 30 sekund płukać jamę ustną.

Czy płukanie jamy ustnej wskaże poziom ryzyka zachorowania na choroby serca?
Czy płukanie jamy ustnej wskaże poziom ryzyka zachorowania na choroby serca?estradaanton123RF/PICSEL

Wcześniej specjaliści powiązali zapalenie przyzębia m.in. z chorobami układu krążenia, infekcją płuc, cukrzycą, rakiem jamy ustnej i jelita grubego, a także z chorobą Alzheimera.

Naukowcy z Mount Royal University w Albercie w Kanadzie stworzyli nieinwazyjny i szybki sposób wykrywania zapalenia przyzębia, które z kolei może wskazywać na ryzyko wystąpienia chorób serca u zdrowych młodych dorosłych.

Jak powiedział dr Trevor King: - Nawet u zdrowych młodych dorosłych niski poziom obciążenia zapalnego w jamie ustnej może mieć wpływ na zdrowie układu krążenia - jedną z głównych przyczyn zgonów w Ameryce Północnej.

Dentysta zrobi test określający poziom ryzyka zachorowania na choroby serca?

W przeprowadzonych badaniach naukowcy przeanalizowali 28 niepalących kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 30 lat. Ochotnicy przez sześć godzin nie jedli, ani nie pili (z wyjątkiem wody). Z kolei przez osiem godzin unikali ćwiczeń, czy spożywania napojów zawierających kofeinę i alkohol.

Następnie pacjenci musieli przepłukać jamę ustną wodą, a dalej przez 30 sekund płukali usta roztworem z soli fizjologicznej - powstałe w ten sposób próbki były szczegółowo analizowane przez specjalistów.

Ponadto w trakcie eksperymentów uczestnicy mieli mierzone ciśnienie krwi. Badano także zdrowie tętnic, tj. ich sztywność, czy stopień rozszerzenia. Elementy te są wskaźnikami ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Okazało się, że wysoka liczba białych krwinek (neutrofili) w ślinie była związana ze słabym rozszerzeniem tętnic. Naukowcy powiązali to z potencjalnymi przyszłymi chorobami układu krążenia.

Jak podał portal New Atlas: "Skutki sercowo-naczyniowe powodowane przez choroby przyzębia są wynikiem zapalenia jamy ustnej, które przenika do naczyń krwionośnych. Wpływa to na zdolność tętnic do wytwarzania gazowego tlenku azotu (NO), który z kolei utrzymuje naczynia otwarte i zapobiega uszkodzeniom przez różnego rodzaju substancje".

- Test do płukania jamy ustnej można wykorzystać podczas corocznej kontroli u lekarza rodzinnego lub dentysty. Jest on łatwy do wdrożenia jako narzędzie do pomiaru stanu zapalnego jamy ustnej w każdej klinice - powiedział dr Michael Glogauer.

Jak dodaje dr King: - Optymalna higiena jamy ustnej jest zawsze zalecana jako dodatek do regularnych wizyt u dentysty, zwłaszcza w świetle tych dowodów. Analizy te były badaniem pilotażowym. Mamy nadzieję, że zwiększymy badaną populację. Mamy również nadzieję, że włączymy więcej osób z zapaleniem dziąseł i bardziej zaawansowanym zapaleniem przyzębia, aby lepiej zrozumieć wpływ różnych poziomów zapaleń na pomiary sercowo-naczyniowe.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Frontiers in Oral Health.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas