Złe wieści: Moglibyśmy żyć dłużej, ale sami sobie szkodzimy

Poprawa długości życia w Europie wyhamowuje, a największe spowolnienie na Starym Kontynencie odnotowuje Anglia. Jako główne przyczyny eksperci wskazują tu złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej i rosnącą otyłość.

Nadwaga, otyłość oraz siedzący tryb życia to czynniki, które prowadzą do wielu chorób
Nadwaga, otyłość oraz siedzący tryb życia to czynniki, które prowadzą do wielu chorób123RF/PICSEL

Naukowcy Uniwersytetu Wschodniej Anglii analizowali zmiany długości życia w latach 1990-2021. Jak wynika z ich badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Lancet Public Health, średni roczny wzrost długości życia w Europie spadł z 0,23 roku (1990-2011) do 0,15 roku (2011-2019). 

Poprawa długości życia w latach 1990-2011 była zdaniem ekspertów związana z ograniczaniem ryzyka chorób serca i nowotworów. Jednak w latach 2011-2019 śmiertelność z powodu chorób serca była głównym czynnikiem spowolnienia wzrostu długości życia - kluczową rolę odegrały tu wzrost wskaźnika BMI, złe nawyki żywieniowe i brak ruchu.

Europa ma poważny problem

Spośród 20 badanych krajów tylko Norwegia utrzymała tempo wzrostu, a jego największy spadek odnotowała Anglia, tj. z 0,25 roku (1990-2011) do 0,07 roku (2011-2019). Kolejne miejsca zajęły Irlandia Północna (-0,16 roku), Walia i Szkocja (-0,15 roku).

Spowolnienie wydłużania się średniej długości życia, zwłaszcza spowodowane chorobami układu krążenia i nowotworami, uwypukla pilną potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu wyeliminowania podstawowych przyczyn – złej diety, braku aktywności fizycznej i otyłości
komentuje Sarah Price, dyrektor ds. zdrowia publicznego NHS England.

Choroby serca, nowotwory i niezdrowy styl życia

Jak podkreślają badacze, kraje, które najlepiej utrzymały wzrost długości życia po 2011 r., tj. Norwegia, Islandia, Szwecja, Dania i Belgia, miały niższą śmiertelność z powodu chorób serca i nowotworów, a utrzymały także względnie stabilną długość życia w czasie pandemii.

W krajach takich jak Norwegia, Islandia, Szwecja, Dania i Belgia średnia długość życia po 2011 r. utrzymała się i odnotowały one zmniejszenie szkód wynikających z poważnych chorób serca, do czego przyczyniła się polityka rządu
komentuje autora badania, prof. Nicholas Steel z Norwich Medical School.

Dodaje też, że w XX wieku Europa regularnie wydłużała oczekiwaną długość życia, ale ten trend się zatrzymał. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic zrobić, bo jego zdaniem Europa nie osiągnęła jeszcze "naturalnego limitu długowieczności" i wciąż można poprawić zdrowie populacji poprzez zmniejszenie czynników ryzyka i lepsze polityki zdrowotne.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press