Żywność ultraprzetworzona to samo zło? Oni twierdzą inaczej
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej coraz częściej podnosi się obawy dotyczące zagrożeń dla zdrowia związanych z żywnością ultraprzetworzoną. Nowe badanie rzuca nieco więcej światła na tę kwestię, przynosząc przy okazji dość zaskakujące wyniki.
Chociaż najczęściej piszemy o żywności ultraprzetworzonej w negatywnym kontekście, tym razem mamy okazję zapoznać się z badaniami, które sugerują, że sprawa nie jest czarno-biała. Podają one w wątpliwość tradycyjną wiedzę, że każda tego rodzaju żywność ma taki sam wpływ na zdrowie. Zacznijmy jednak od tego, że żywność ultraprzetworzona to taka wytwarzana przy użyciu różnych technik przetwarzania i często zawierająca takie dodatki, jak konserwanty, słodziki i sztuczne barwniki.
Tego typu produkty spożywcze często kojarzone są z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca i udaru mózgu, nie wspominając nawet o jej działaniu uzależniającym. Co jeszcze bardziej niepokojące, ostatnie doniesienia sugerują, że spożywanie większej ilości ultraprzetworzonej żywności może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej, gardła i przełyku. Badania wykazały, że osoby, które częściej jadły poza domem i spożywały więcej takiej żywności oraz herbaty, miały wyższy poziom PFAS, tj. związków per- i polifluoroalkilowych we krwi.
Czy żywność ultraprzetworzona może być zdrowa?
W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane z szeroko zakrojonych amerykańskich badań kohortowych z 30 lat, aby lepiej zrozumieć związek między spożyciem ultraprzetworzonej żywności a długoterminowym stanem zdrowia. Ich analizy wykazały niewielki wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci związany z większym spożyciem żywności ultraprzetworzonej. Jednak w przypadku osób stosujących dietę wysokiej jakości, nie stwierdzono wyraźnego związku między spożyciem ultraprzetworzonej żywności a przedwczesną śmiercią.
Co zaskakujące, niektóre ultraprzetworzone produkty spożywcze, takie jak masowo produkowane produkty pełnoziarniste, jak chleb pełnoziarnisty dostępny w każdym supermarkecie, nie zostały powiązane z gorszymi wynikami zdrowotnymi. Badanie to podważa zatem ideę ogólnych zaleceń, aby unikać wszelkiej ultraprzetworzonej żywności. Chociaż istniejące wytyczne żywieniowe odradzają wysoko przetworzoną żywność bogatą w rafinowane ziarna, tłuszcze nasycone, cukry i sól, dowody sugerują, że niektóre ultraprzetworzone produkty spożywcze mogą nie być tak szkodliwe, jak dotychczas sądzono.
Nie każda żywność ultraprzetworzona jest szkodliwa
Naukowcy podkreślają tym samym znaczenie polityki opartej na dowodach w celu poprawy diety populacji. Środki takie jak ograniczanie kontaktu dzieci z marketingiem niezdrowej żywności, wprowadzenie obowiązkowego oznaczania wartości odżywczej oraz wprowadzenie podatków od słodkich napojów (co zresztą już zrobiono w naszym kraju) mogą pomóc konsumentom w dokonywaniu zdrowszych wyborów.
Ich zdaniem najważniejszym wnioskiem płynącym z ich badań jest konieczność przyjęcia bardziej zniuansowanego podejścia do wskazówek żywieniowych. Ograniczanie spożycia niektórych ultraprzetworzonych produktów spożywczych jest rozsądne, ale nie wszystkie powinny być zakazane. Konsumenci powinni wprawdzie, jeśli to możliwe, priorytetowo traktować minimalnie przetworzoną żywność, ale niektóre produkty ultraprzetworzone mogą nadal stanowić element zdrowej diety.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!