Ameryka Północna zamieniła się krainę lodu. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Gdy narzekaliśmy na roztopy podczas świąt, Ameryka Północna mierzyła się z ogromnymi mrozami i zasypanymi przez śnieg drogami, ludzie zaczęli pokazywać zdjęcia na tle otwartych drzwi do domów, z których nie można wyjść przez pokrywę śnieżną, której miąższość osiągnęła kilka metrów.

Ameryka Północna zmieniła się w prawdziwą krainę lodu
Ameryka Północna zmieniła się w prawdziwą krainę loduMeteoNews24Facebook

Pod koniec grudnia potężny arktyczny zimny front nawiedził Amerykę Północną, przynosząc zamiecie śnieżne, zagrażające życiu zimno oraz przytłaczające ilości śniegu. Dochodziło do tego, że ludzie zamarzali w samochodach, dochodziło do wypadków drogowych, problemów z transportem i przerw w dostawach prądu.

Ameryka Północna zmieniona w krainę lodu

Mapy synoptyczne udostępnione jeszcze przed świętami pokazywały ekstremalnie niskie temperatury. Na obszarach graniczących z Zatoką Meksykańską temperatura wynosiła od -4 do -16 st. C. W północnej części kontynentu termometry pokazywały nawet -54 st. C.

Obszary położone w pobliżu zbiorników wodnych sprzyjają osadzaniu się lodu na obiektach, w wyniku czego możemy znaleźć w sieci mnóstwo zdjęć pokazujących kompletnie zamarznięte budynki.

Szczególnie silny atak zimy nastąpił w rejonie miasta Buffalo położonym w stanie Nowy Jork, na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, nad jeziorem Erie. W okresie świąt śnieżyce trwały aż 36 godzin, a na lotnisku Buffalo Niagara odnotowano pokrywę śnieżną grubości 109 cm. Niestety synoptycy przewidują gwałtowne ocieplenie z temperaturą przekraczającą 0 st. C. Po ogromnych mrozach mogą przyjść niebezpieczne powodzie.

Niezwykle wygląda też częściowo zamarznięty wodospad Niagara.

NASA pokazuje zamarznięte jeziora

Oprócz zdjęć przedstawiających zamrożony krajobraz również NASA pokazało zdjęcia pokryte śniegiem i chmurami północno-wschodnie stany USA. Chmury nad jeziorem Michigan towarzyszyły potężnym burzom i podmuchom wiatru osiągającym prędkość 127 km/h w Lackawanna w stanie Nowy Jork. Według danych National Weather Service w kilku innych stanach wiatr osiągnął prędkość ponad 80 km/h. Charakterystyczne pasma chmur spływający z jezior tworzą się, gdy zimne powietrze przepływa nad zbiornikami wodnymi.

Pokrywa chmur i śniegu w Ameryce Północnej. Po lewej stronie widok naturalny, po prawej nałożony filtr
Pokrywa chmur i śniegu w Ameryce Północnej. Po lewej stronie widok naturalny, po prawej nałożony filtrNASA Earth ObservatoryNASA

Przeczytaj także:

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas