Niż Quiteria nadciąga do Polski. Gwałtowna zmiana pogody

Rekordowo ciepły październik przeszedł w listopad pełen zawirowań w pogodzie. Aktualnie nad Polskę nadchodzi niż Quiteria, który przyniesie gwałtowne porywy wiatru. Zjawiska atmosferyczne obejmą opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej. Jak kształtuje się pogoda w Polsce na najbliższe dni?

Nadchodzący tydzień przyniesie zmiany w pogodzie.
Nadchodzący tydzień przyniesie zmiany w pogodzie.123RF/PICSEL

Listopadowe załamanie pogody. Prognoza dla Polski

Na Ziemi odnotowano niedawno kolejny niezwykle ciepły miesiąc - październik 2024 r. został uznany za drugi najcieplejszy w 175-letnim okresie gromadzenia danych klimatycznych na świecie przez NOAA.

Sekretarz generalna Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Celeste Saulo powiedziała natomiast, że rok 2024 w ogólnym ujęciu zapisze się jako najcieplejszy w historii. Potwierdzać zdają się to kolejne wyjątkowo ciepłe dni również w listopadzie - tegoroczny 1 listopada był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów.

Nie oznacza to jednak, że w jesiennych i zimowych miesiącach omija nas zimno. Wręcz przeciwnie: "w najbliższych dniach w rejonie Polski będą przechodziły niże wraz z frontami atmosferycznymi przynoszącymi o wiele bardziej dynamiczne zmiany w pogodzie", podają Polscy Łowcy Burz.

Burze, opady śniegu i silny wiatr

W Polsce, szczególnie na północy, od paru dni notowane są wyładowania atmosferyczne i silne porywy wiatru. Również dzisiaj stan ten ma się utrzymać. Obok porywów wiatru do 90 km/h, w różnych miejscach Polski pojawią się też opady mokrego śniegu i krupy śnieżnej. "Dziś następować będzie kontynuacja spływu arktycznego powietrza z północy. W związku z tym prognozowane jest pojawienie się kilku słabych komórek konwekcyjnych w północnej części kraju", podają Polscy Łowcy Burz.

To dopiero przedsmak tego, co nadchodzi. Nad Polskę nadciąga bowiem niż Quiteria. Co to oznacza? "W nadchodzącym tygodniu prognozowane są dni z silnymi porywami wiatru. Zalecamy regularne sprawdzanie ostrzeżeń meteorologicznych wieczorem i rano przed wyjściem z domu. W miarę możliwości dostosujcie swoje plany do warunków pogodowych. Bezpieczeństwo przede wszystkim!", zaznacza IMGW - PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego.

Przez Polskę przejdzie gwałtowny niż Quiteria

Dzisiejsze wiatr, deszcz i śnieg to nic w porównaniu do prognozowanych efektów niżu Quiteria, który ma przejść przez północno-zachodnią Polskę z wtorku na środę. Sieć Obserwatorów Burz wskazuje na aktualne wyliczenia, według których możliwe jest, iż porywy wiatru na północy miejscami osiągać mogą nawet do 120 km/h.

"Przed nami dynamiczny okres w pogodzie. Przez północną część Polski przewędruje głęboki układ niskiego ciśnienia Quiteria, przynosząc silny/bardzo silny wiatr, czy intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Najnowsze wyliczenia wskazują na porywy osiągające na północy do 100 km/h, choć możliwe, że miejscami porywy osiągną nawet 110/120 km/h", pisze SOB.

Prognoza pogody dla Polski. Silny wiatr i śnieg

Zgodnie z wyliczeniami prognostyków, również na pozostałym obszarze kraju może powiać do 80 km/h, a lokalnie nawet nieco więcej. Jak dokładnie kształtuje się pogoda na najbliższe dni w związku ze wpływem pogłębiającego się niżu Quiteria?

"We wtorek temperatura minimalna nad ranem wyniesie 0°C/+1°C. Uwaga. Od samego rana będziemy notować bardzo gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego. O godzinie 6:00 nad ranem ciśnienie atmosferyczne nad poziomem morza wskaże 1006 hPa. Natomiast wcześnie nad ranem w środę wyniesie zaledwie 982 hPa". [...] W środę "prognozowane są przejaśnienia/rozpogodzenia, ale także nasuwać się może większa zachmurzenie, niewykluczone komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, ale także zaznaczać się mogą opady mieszane w tym samego śniegu/krupy śnieżnej", podaje Mateusz Pietrzak - Kaliski Łowca Burz.

Nowa trasa autobusowa z Polski do Finlandii to niesamowita gratka dla miłośników świąt i świątecznej atmosfery. Dzięki Flixbusowi dotrzemy bezpośrednio do Wioski Świętego Mikołaja!GeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas