Tajemnicze smugi na niebie. Wyjaśnienie jest prostsze, niż myślisz

Czy zdarzyło ci się zobaczyć dziwne ciemne smugi na wieczornym niebie? Albo zastanawiasz się, dlaczego niebo o wschodzie lub zachodzie Słońca ma tak przepiękną barwę?

Na zdjęciu wykonanym przez astronautę z Międzynarodowej Stacji kosmicznej (ISS) widać dwa zjawiska optyczne - promienie zmierzchowe i rozpraszanie Rayleigha. Oba występują przy niskim kącie padania promieni słonecznych i rozpraszaniem światła w atmosferze.

Zachwycające smugi

Podczas wieczornych obserwacji nieba możemy zaobserwować niezwykłe zjawisko, jakim są promienie zmierzchowe.

W momencie, gdy promienie słoneczne zachodzącego lub wschodzącego słońca padają na chmury, a dodatkowo przerwy w nich sprzyjają przepuszczaniu części światła, powstają zapierające dech w piersiach kolumny widoczne na całym niebie.

Reklama

Możemy spotkać się także z sytuacją, gdy Słońce już zajdzie, a my będziemy dalej w stanie zaobserwować te charakterystyczne cienie. Dzieje się tak, gdy pomiędzy nami a Słońcem znajduje się chmura burzowa cumulonimbus, która może osiągać wysokość 12 kilometrów.

W takim przypadku zjawiska mogą być obserwowane nawet z odległości wielu tysięcy kilometrów.

Swego czasu, media społecznościowe obiegły zdjęcia chmur burzowych, które rzucają cień na cały kraj

Malowniczy zachód słońca

Drugim zjawiskiem, którego efekty widzimy na niebie w ciągu dnia i gdy Słońce chowa się za horyzont, jest rozpraszanie Rayleigh’a. To ono odpowiada za niebieskie niebo w ciągu dnia i piękne kolory chmur o zachodzie i wschodnie Słońca.

W momencie, gdy Słońce jest tuż nad horyzontem, jego promienie  mają najdłuższą drogę do przebycia w atmosferze.W związku z tym atmosfera rozprasza mniej krótkich, niebieskich fal światła w porównaniu z dłuższymi falami pomarańczowymi i czerwonymi. Dzięki temu kolor chmur pasuje do pejzażu zachodzącego Słońca.

Zobacz także:

Rekordowe upały i tragiczne pożary w Europie i Azji. Mapa NASA szokuje

Smog jest groźny tylko zimą? Upał to niemal pewny smog fotochemiczny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zachód Słońca | wschód słońca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy